Първо, преди 25 години ориентацията на България стана факт, т.е. тя е евроатлантическа. Друг е въпросът какво тази ориентация ни носи, какво ни носи присъствието в тази част от света и доколко ние се възползваме. Това каза в аудиокаста "Това е България" на
"Фокус" председателят на Стратегически институт за национални политики и идеи (СИНПИ)
Калоян Паргов.
По думите му това е въпрос на манталитет – говорим пак за културата и културните различия, но по отношение на България в момента, попадаме в един много интересен период, а той е период на затягане на менгемето.
"Няма място за шикалкавене или място за балансирана позиция – и така, и така, "Да, ние сме членове, но все пак", тъй като от нас и от т.нар. наши партньори ще изискват дисциплина и подчинение, което пък от своя страна допълнително ще нагнети и без това крехкия политически мир и напрежение в самото общество. Защото изборите са поредното доказателство за поляризацията на обществото и разделението. Самите гласоподаватели, макар и малцинство, защото мнозинството отказват да гласуват и да участват в избора – 60% и отгоре, бяха помежду си разделени и блокираха възможността някой да има категорично предимство, за да може да каже "Аз съм и поемам тази отговорност предвид този вот", допълни Паргов.
По думите му в момента ни предстои период на затягане на коланите.
"Друг е въпросът дали ще може да има редовно правителство. Вече малко навлизаме и в злободневната политическа тематика, която ни владее от 2 април всички – дали ще може да има редовно правителство и да има такъв проектокабинет, който хем да отговори на очакванията на гражданите, включително и негласуващите, предвид темите, които стоят пред тях, хем да отговори на интересите на партньорите на тази общност, от която ние сме част, евроатлантическа по смисъла на тази ориентация и на това членство", каза още Паргов.