© |
За интервенция "Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност", основните промени в Кампания 2024 са свързани с насочване на допълнителни финансови средства към бюджета на интервенцията. Увеличават се размерите на подпомагане, като са преизчислени ставките за отделните видове животни.
Условията за изпълнение на дейността „Намаляване употребата на антимикробни средства“ включват изготвяне на план/схема за допълнителна ваксинация срещу болести за категории животни, съгласно Приложение №11 от Наредба №10 от 2023 г. Документът трябва да бъде изготвен от районния ветеринарен лекар и заверен в Областната дирекция по безопасност на храните, където е разположен животновъдният обект.
В Плана се заявяват включените животни и изпълнението на допълнителна ваксинация. Извършените ветеринарно-медицински мероприятия, следва да са въведени във ВетИС на хранителната агенция.
Важно е да се знае, че не е задължително представянето на плана по време на заявяването.
БАБХ предоставя на Държавен фонд „Земеделие“ информация за спазените изисквания, в съответствие с одобрения план/схема за допълнителна ваксинация.
За интервенция "Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм)" при Кампания 2024 е важно да се знае, че към ангажиментите за 2023 г. няма да се възстановяват финансови средства, когато по предписание на дирекциите на националните паркове е преустановена пашата и не бъде издадено разрешително за паша за следваща година.
Предвидено е от следващата година постепенното отпадане на интервенцията за площи над 1800м надморска височина в Рила и Пирин и 1500м надморска височина в Централен Балкан. Заявяването за Кампания 2024 става въз основа на:
* Сроковете по процедурите за издаване на разрешителни за паша – юни;
* Животните, за които са издадени разрешителни за паша;
* Структурата и типа на предоставените данни и информация от Министерството на околната среда и горите.
Сериозните разминавания между еколози и животновъди, заради ограниченията, които налага тази интервенция, станаха повод за протести от страна на стопаните, които изкарват животните си на паша в националните паркове.
При интервенция "Възстановяване и поддържане на деградирали пасищни територии" при тазгодишната кампания трябва да бъдат заявени идентичните площи.
Промените включват разширяване на ангажимента от 2023 г. с до 10 % и до 20 ха. За новите ангажименти от 2024 г. е необходимо наличие на животни – по 1 ЖЕ (животинска единица) за 1ха, който е заявен за подпомагане.
Планът за сеитба трябва да е одобрен от специалисти по управление на постоянно затревени площи от:
• Институт по планинско животновъдство и земеделие – Троян
• Институт по фуражни култури – Плевен
• Аграрния университет - Пловдив
Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg
|