На площад "Ст.Стамболов" ще бъдат представени филми за вредата от тютюнопушенето в дома, на работното място, нуждата от въвеждането на пълна забрана на тютюнопушенто в закритите обществени и работни места и обществения транспорт, риска от пожари, както и възможностите за самостоятелно преодоляване на тютюневата зависимост.
Партньори на кампанията са Община Пловдив, Регионална здравна инспекция-Пловдив, браншови организации, НПО на национално и регионално ниво, национални и регионални медии, лидери на мнение, лекари, журналисти.
Смъртността, причинена от тютюнопушенето, има мащаба на пандемия. То е една от основните предотвратими причини за възникване на редица заболявания. Близо 13 милиона души в 27-те държави в Европейския съюз страдат от едно или няколко заболявания, свързани с тютюнопушенето. Ако съществуващата тенденция се запази, през 2030 г. 70% от смъртните случаи ще бъдат свързани с употребата на тютюн.
Тютюнопушенето е предотвратим рисков фактор за:
Заболявания на сърдечносъдовата система: Изпушването на всяка цигара ускорява сърдечната дейност с около 20 удара в минута, което изтощава сърцето и води до повишаване на кръвното налягане с 20 до 40%. Нараства рискът от инфаркт и инсулт.
Заболявания на дихателната система: С цигарения дим в белите дробове навлизат много токсични вещества, които могат да доведат до остър и хроничен бронхит, други инфекции на долните дихателни пътища, бронхиална астма, хронична обструктивна белодробна болест, белодробен карцином.
Ракови заболявания: Тютюневият дим съдържа около 69 вещества, които са признати като канцерогеннни. Това увеличава риска от развитие на ракови заболявания с различна локализация: бял дроб, бронхи, трахея, устна кухина, хранопровод, стомах, дванадесетопръстник, черен дроб, панкреас, бъбреци, пикочен мехур, шийка на матката, както и рак на кръвта (някои видове левкемия).
Заболявания на половата система: Тютюнопушенето води до по-голям риск от импотентност и намалена репродуктивна способност при мъжете, до по-голяма честота на менструални смущения, безплодие, преждевременно раждане, аборти и по-ранен климактериум при жените. При тютюнопушене по време на бременност или кърмене токсичните вещества преминават в плода или кърмата.
Тютюнопушенето оказва негативно въздействие върху:
• нервната система: отслабване на паметта, влошаване на слуха и зрението, развитие на катаракта;
• храносмилателната система: възпаление на венците, неприятен дъх, повишен риск от хроничен гастрит, язва;
• заболявания на опорно-двигателния апарат: остеопороза, фрактури на бедрената кост;
• кожата: състаряване на кожата и поява на ранни бръчки;
• ендокринната система: под въздействието на никотина надбъбречните жлези отделят голямо количество адреналин в кръвта, което води до повишаване на кръвното налягане, учестяване на сърдечната дейност, увеличаване на кръвната захар, извличане на калций от костите и т.н.
Тютюнът и пасивните пушачи
Цигареният дим се състои от два различни потока, които имат еднакъв състав, но различно съотношение между вредните съставки.
Главен димен поток: образува се в горящия край на цигарата в момента на вдишване и след това се издишва от пушача.
Страничен димен поток: представлява по-голямата част от дима, отделя се от тлеещата цигара между всмукванията, замърсява директно въздуха в затворено помещение и е по-токсичен, като съдържа: повече кадмий от издишания цигарен дим, 2 пъти повече никотин и катрани, 5 пъти повече въглероден оксид, 3 пъти повече бензпирен и 73 пъти повече амоняк.
Пасивни пушачи са всички хора, които вдишват издишаната от пушача струя и многократно по-вредния страничен димен поток, поемайки всички, съдържащи се в него вредни вещества. Така, ако един пушач изпуши десет цигари, пасивният пушач до него ще е погълнал дим, равен на шест цигари. Не е установено безопасно ниво на излагане в среда с тютюнев дим и пасивните пушачи са застрашени от същите заболявания, от които и активните пушачи.