© Plovdiv24.bg | | Всеки кандидат-шофьор ще трябва първо да посети психолога, преди да вземе книжката си и да се качи зад волана. Това предвиждат изменения в наредбата на транспортното министерство за изискванията за психологическа годност за придобиване на правоспособност за управление на МПС. По нея вече започна обществено обсъждане и крайният й вариант ще бъде готов в края на месеца. Промените се правят по искане на браншовите организации на инструкторите и заради честите случаи катастрофи да се предизвикват от водачи с нестабилна психика.В момента изследване за психологическа годност се прави само на професионалните шофьори на автобуси, камиони, трамваи и таксита, както и на джигити на пътя, на които книжката им е отнета заради загубени контролни точки. Пращането на психолог сега може да става и по преценка на инструкторите, когато по време на обучението или изпита установят признаци за несъответствие с изискванията за психологическа годност. С промените в наредбата обаче всеки кандидат-шофьор освен задължителното медицинското свидетелство, което доказва, че е физически годен да управлява превозно средство, ще трябва да издържи и психотест.
Мераклиите да подкарат автомобил ще се изследват в многопрофилните болници към министерството на транспорта, където работи поне един психолог или в психодиспансерите. Предвижда се възможност за провал на кандидата и се дава право на общо три явявания в рамките на една година.
С наредбата се урежда и забраната изследванията да се правят в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Това беше записано с поправки в Закона за движение по пътищата, но в наредбата остана неуточнено. Така много професионални шофьори имаха съмнения в легитимността на издържаните от тях психопрегледи.
Промените целят и улесняване на процедурата за провеждане на изследването, тъй като и сега тромавата процедура изнервя много кандидати за професионални шофьори. В много области за този преглед се чака по два месеца.
Затова се предвижда възможността да се формират групи от няколко човека за психотеста, както и изпитващите да определят времето, в което да се прави.
Източник: в. "Монитор" |