Каним чужденци на "мечи" туризъм

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:20 / 19.08.2012
1528
България има потенциал да развие туризъм за наблюдение на диви мечки. Това казва в интервю за economymagazine.bg Руслан Сербезов, главен експерт по фауна в Дирекция "Защита на биоразнообразието", към МОСВ.

Засега в Смолянско и в Пазарджишко се правят плахи опити да се развие туризъм за наблюдение на диви мечки, вместо ловен туризъм. Имаме голям потенциал, ако се направят места за наблюдение, които са безопасни за хората и се намират в там, където минават мечки. Тепърва ще се развива този бизнес. Опитваме се да насърчаваме неправителствените организации, които започнаха първи да го предлагат, казва експертът.

По думите му обаче все още няма наплив от желаещи да кандидатстват с такива проекти за финансиране по различни програми.

Пословична с развит "мечи" туризъм" е Америка с нейните агресивни мечки гризли, сочи пример Сербезов. Те са много агресивни. Въпреки това са направени пътеки, мостове, от които да се наблюдават. Въпреки, че е много опасно, този бизнес е много развит в Америка. Можем да се поучим преди всичко от тях, допълва той.

Статистиката сочи, че през последните две години щетите от нападения от мечки у нас намаляват. Най-големият пик бил през 2009 г., когато имало и нападения на хора. Тогава държавата изплатила над 53 хил. лв. компенсация. Главният проблем да има увеличение на нападенията през последните години е, че в ниските места около Смолян няма храна, не само за мечките, но и за другите животни.

В Родопите табели предупреждават хората къде са най-опасните места. Такива ще бъдат сложени и на Витоша.

Освен това раздадохме на стопаните електропастири. Именно те оказаха роля за намаляване на щетите от мечки тази година. От значение е и кампанията която направихме сред населението. В Италия за щети от вълци и мечки дават около 3 млн. евро годишно, разказва Сербезов.

Кафявите мечки у нас са около 510. Популацията засега остава стабилна, въпреки рязкото увеличаване на агресията на обществото и стремежът да накъса цялото местообитание. Става въпрос за инвеститорските намерения, както и осъществените от тях вложения в строителство на различни обекти в България. Нашата природа може да поеме 800-1000 мечки, смята експертът.

Източник: в. "Стандарт"


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Кошмарът в "Петрохан" продължава: Нови паднали дървета блокират д...
Голям успех на 12-годишно българче
Иво Христов: Механизмите на държавата вече не работят. Парламентъ...
Енергийният министър: Нормално е цената на природния газ да се по...
Арх. Дора Иванова: Бузлуджа може да е магнит за развитие на туриз...
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).