След като бе запознат със случилото се и нанесените на селото поражения, Цветанов обяви, че ще се свика извънредно междуведомствената комисия, за да бъдат обезщетени максимално бързо пострадалите.
Според вицепремиера наводнението е било причинено от придошла скатна вода от масивите, тъй като селото е разположено между Стара планина и Средна гора и в ниската част се събира водата.
Цветанов и Найденов тръгнаха на обиколка в пострадалите домове и разговарят с хората и местната власт. Кметът на община Карлово Емил Кабаиванов е категоричен, че и двата язовира, които се намират край Дъбене и могат да го залеят, не са преливали и няма проблеми със стените.
Общо десет души, между които и две малки деца, бяха евакуирани снощи, след като невиждан от години порой се изсипа над селото. Над 50 къщи потънаха във вода, а десетки жители се оказаха в капан.
Багери не успяха да изведат хората от наводнените домове, затова се наложи евакуирането им да стане с водолази и със спасителни лодки. Кметът е категоричен, че причината за наводнението в селото е проливният дъжд, а не преливане на язовир "Сопот".
Наводнените къщи са в югозападната част на селото. Най-тежко засегнати са ромската махала на Дъбене и посевите, намиращи се на северозапад от селото. Там вчера са паднали около 104 литра дъжд на квадратен метър.
Хората коментираха, че цяла нощ не са мигнали - занимавали се предимно с отводняване на домовете си в опит да спасят покъщнината - мебели и електроуреди. Тревожат се и за селскостопанските животни, които заради водната стихия се разпръснали в различни части на селото.
"В сълзи ми мина нощта, не знаем къде ни е добитъкът. Избата е пълна с вода, къщата... всичко. Дворът е съсипан, плочките са се надигнали. Друг път такова нещо не се е случвало, 43 години живея тук", сподели една от потърпевшите.
Според жителите на Дъбене причината за невижданото в селото бедствие е придошлата от поройния дъжд река, чието корито от години не било почиствано.