ЕК прие да обсъди българското предложение за съвместно закупуване на газа от всичките 27 страни членки. Преговорният екип ще бъде един и ще се възползва от пазарната сила на ЕС. Ако договорената цена е над 50 евро за мегаватчас, страните ще преговарят до свалянето й на тези нива. Това каза преди началото на редовното заседание на кабинета премиерът
Кирил Петков, предаде репортер на
Sofia24.bg."Европа обмисля координирано намаляване на акциза за горива. Ако предложението се приеме, ще можем да покажем на всички превозвачи, че се грижим за тях, както и за цялата икономика", заяви Петков.
Министър-председателят допълни, че се води усилен диалог с доставчиците на втечнен газ и независимо от ситуацията ще имаме алтернативни пътища за доставка.
"Газохранилищата ще се напълнят задължително до 90% преди следващата зима. Това вече е обсъдено с министъра на енергетиката, а предложението е в дневния ред на ЕК".
За България мерките са няколко, обясни
Кирил Петков. Взето е решение да се удължат четирите програми, свързани с компенсации за високите цени на тока.
"Увеличава се тава на компенсациите за бизнеса от 250 на 300 лева. Допълнителните средства, които се предвиждат за тази мярка са 738 милиона лева, които правителството отпуска за бизнеса. Искаме да направим така, че тази криза, която заля Европа, да бъде поносима за българския бизнес. Разбира се, цените за бита остават същите засега".