Киселова за предстоящото решение на КС за касиране на изборите: Вариантите са няколко

Автор: Цоня Събчева
Коментари (1)
16:54 / 27.01.2025
3447
Парламентарната група на "БСП – Обединена левица" решихме да се въздържим при гласуването на имунитетите на народните представители от ДПС-ДПС, тъй като считаме, че въпросът е прекалено политизиран и юридическото се губи в противопоставянето между двете парламентарни групи на ДПС. Това каза председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".

В Конституцията е предвидено да има редица гаранции за независимостта на Народното събрание. Една тези гаранции е т.нар. наказателна неприкосновеност, или имунитет. "Наказателната неприкосновеност означава, че народен представител не може да бъде задържан, освен при заварено тежко престъпление, и не може да бъде привличан към наказателна отговорност, освен за престъпление от общ характер. Ако се иска привличането му към отговорност по време на мандата му като народен представител се дава разрешение от Народното събрание или той доброволно дава съгласие имунитетът да бъде свален по отношение на конкретно искане за привличане под отговорност“, обясни конституционалистът.

Дебатът по искането за сваляне на имунитетите на депутатите от "Демокрация, права и свободи – ДПС“ Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов са били силно политизирани, заяви тя. "Нямаше категорично решение в рамките на цялото Народно събрание как да се постъпи и поради тази причина всяка парламентарна група имаше свободата народните представители да решат дали да се даде съгласие или не за възбуждане на наказателно преследване срещу двамата колеги“, обясни доц. Киселова.

Доц. Киселова коментира и работата на Конституционния съд по исканията за частично или пълно касиране на изборите от 27 октомври. "Освен че допусна за разглеждане по същество и петте искания, Конституционният съд назначи и допълнителна експертиза. Моето разбиране е, че до края на януари или в началото на февруари предстои решение на Конституционния съд. Вариантите са няколко. Ако има промени в данните, първата възможна последица е да има промени и в мандатите. Това означава промени в мандатите на същите партии и коалиции, които имат парламентарно представителство, т.е. излизат едни, а влизат други народни представители. Втората възможност е да има нов субект, останал под бариерата. Третият вариант, който не бива да бъде изключван, е да няма никакви промени. Не изключвам и трите варианта като изход“, заяви конституционалистът.

Тя допълни, че независимо какво ще бъде решението на Конституционния съд, то ще бъде последвано от произнасяне на Централната избирателна комисия.

Виж коментарите (1)

Още по темата (685):
19.01.2025 Радев: Много скоро ще разберем дали новите мнозинство и опозиция ще се заемат с належащите проблеми
15.01.2025 Вещо лице на КС: Липсват бюлетините от две секции в София от вота през
октомври
10.01.2025 Приключи повторното преброяване на бюлетините от парламентарни избори през октомври
06.01.2025 Проф. Христова: Пространството за нова политическа сила се отваря все повече и повече
04.12.2024 Повторното броене: Чували с бюлетини от цялата страна пътуват за София
26.11.2024 КС: Гласовете в 1777 секции да се преброят отново
Още новини от Национални новини:
Обявиха дата за бойкот на всички големи хранителни вериги в Бълга...
Какво трябва да знаем, когато връщаме стока от физически магазин?...
Колко струва да си купиш година недостигащ стаж за пенсиониране?
Делян Пеевски: Внасяме закон за ограничение на печалбите
Без национална гипна ваканция, решението остава на местно ниво
Минусови температури в цялата страна, по-голям студ днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).