ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Климатолог: Предстои влошаване на времето
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:29 / 09.10.2024Коментари (0)1542
©
Прогнозата за времето представлява константен интерес за всеки човек. В последните години картината обаче става все по-различна заради отразяващите й се климатични промени.

Нормален ли бе снегът в края на септември? Може ли да очакваме наводнения през октомври? Ще имаме ли снежна Коледа?

Отговор на тези и други въпроси потърсихме от климатолога Симеон Матев, който е и автор в сайта climateka.bg. 

Експертът обясни може ли да очакваме "златна есен“, какви ще са градусите през следващите дни и как глобалното затопляне ще се отрази на България.

- Октомври вече е тук, както и астрономическата есен.

Да очакваме ли неприятни изненади и сериозни валежи? Ще се радваме ли на "циганско лято“? 

- Много се радвам, че ми задавате този въпрос, за да изясним една заблуда, която плува в нашето медийно пространство. Тя е подклаждана както от медиите, така и от специалисти, които не са съвсем специалисти.

Като говорим за "циганско лято“, трябва да кажем какво разбираме под "циганско лято“. За голяма част от хората това е слънчевото време и топло през есента, но ако вникнем в самия термин и, ако прочетем малко книги, разбираме, че всъщност значи нещо малко по-различно.

Под "циганско лято“ трябва да разбираме онова време през годината, при което слънцето грее, но не топли, за да се направи аналогия с "циганската работа“. Дано не се обидят нашите сънародници. Някои затова му казват "сиромашко лято". Идеята е, че има слънце, но то не топли.

За "циганско лято“ може да говорим за периода от 26 октомври – Димитровден, до 6 декември – Никулден. Тогава слънцето е ниско на хоризонта и дори и да го има, неговите лъчи обаче не са особено много.

По-голямата част от хората разбират под "циганско лято“ едно закъсняло лято. Нещо като "златна есен“ или лятно време през есента. Ако ме питате дали ще има летни дни през октомври – да, ще има.

През уикенда (бел. Ред. 5-6 октомври) предстои влошаване на времето, но то ще е краткотрайно. Температурите ще се понижат с 5-6 градуса.

Забележете обаче, че от 23-28 градуса, които имаме в четвъртък - петък (бел. Ред. 3-4 октомври), ще станат 16-18 градуса, пак до 22-23 градуса. Това обаче ще е само за 2 – 3 дни, след което забележете, отново ще имаме затопляне.

Този топъл есенен период, с по-скоро летни характеристики ще продължи през повечето дни на второто десетдневие. Може да очакваме, че в средата на месеца ще има много слънчеви часове.

Сутрин ще е студено, но следобед ще е приятно, с температури над 20 градуса. Това е "златната есен“. Време през годината, което се характеризира с хладни ветрове или безветрие, със спокойни следобеди и леко хладни утрини.

Очакванията са тази "златна есен“ да бъде за кратко разваляна от временни заоблачавания и условия за съвсем слаби валежи около 10 и 15 октомври. Шансът за такова разваляне, не е особено голям.

В по-дългосрочен план, може да очакваме по-сериозно застудяване през последните дни от месеца.

- В този ред на мисли, предсрочните парламентарни избори ще се проведат на 27 октомври. Времето и температурите може да се окажат фактор за избирателната активност. Каква е прогнозата за този ден?

- Малко в страни от темата за времето, и аз да поговоря политически. Че времето влияе на избирателната активност е абсолютно вярно, но тази политическа "неактивност“ на нашето общество не е заради лошото време, а е породена от безвремието в политиката.

Въпреки интереса към 27 октомври като изборен ден, за съжаление сериозната наука не разполага с достоверен начин да предсказваме времето за повече от 12-15 дни максимум. Тоест, ако сега ме питате какво ще е времето тогава, аз като един "политик“ не знам какво ще е, но ще ви отговоря с голяма сигурност, че времето ще е много подходящо за избори.

Все пак, по-сериозно по тематиката - ако се случи очакваното по-лошо време в края на месеца, шансът да имаме превалявания около изборния ден, не е малък.

Пак повтарям, за съжаление науката не разполага с метод, с който да потвърди това със сигурност. Затова като "политик“ ще завърша с може да вали, може да не вали. Това хем е вярно, хем не е вярно.

С голяма сигурност обаче мога да ви кажа, че месец октомври като цяло, ще излезе по-топъл от нормалното, ще имаме повече топли дни, отколкото хладни, а ниските температури, които имахме в последните дни на септември и първите на октомври – като например в София – минималната температура бе 0 градуса, в Самоков – минус 2, а в Перник – минус 1.

Най-вероятно такива ниски температури ще измерим, или в края на месеца, или е възможно дори да не бъдат измерени през октомври. Както казах, понеже няма голяма точност за тогава, може и да бъркам.

- Според информация в сайта, в който и вие сте автор – climateka.bg, в България нарастват периодите с интензивни валежи, които са най-честата причина за наводнения в страната. Може ли да очакваме такава опасност и през октомври?

- За щастие, мога да кажа, че в близките 10-на дни не се очертава синоптична обстановка, която да предполага интензивни валежи. От тази гледна точка мога да кажа, че в голяма част от месеца, наводнения няма да има.

Спестявам си да кажа целия месец, по простата причина, че за повече от 15 дни не може да се каже нищо със сигурност. Усетът все пак ми подсказва, че не би трябвало да очакваме условия за големи поройни извалявания до края на месеца.

Въпреки че октомври в годините назад е показвал много лица и възможности именно за такива извалявания.

Октомври е един от месеците, които във валежно отношение за последните 30 години в нашата страна се е променил много.

Забелязва се покачване на валежните суми в голяма част от страната. Най-много това покачване е видимо в Североизточна България – районите, където са най-сухите места на страната. Именно там през октомври в последните години вали повече, отколкото преди.

От тази гледна точка, въпреки че имам нюх, който ми казва, че не трябва да очакваме валежи, от чисто статистическа гледна точка не можем да сме спокойни, че през октомври няма да има интензивни валежи и наводнения именно заради тази промяна на валежния режим, който наблюдаваме през този месец.

- Как ще се отразят на България климатичните промени? Вече се забелязва, че сякаш всяка следваща година е с около градус по-топла от предходната. Ще се запази ли тази тенденция? Какво още можем да очакваме?

- В следващите няколко години няма индикации, които да показват, че глобалното затопляне ще се преустанови. Разлики може да има в скоростта на това затопляне.

Последните две години показват много голяма склонност за повишение на температурите. От тази гледна точка, през следващите може би 2-3 години, ще има известно забавяне, но не и обръщане на тази тенденция. Тоест през следващите години може да очакваме отново доста топли периоди през годината, а пък поднормените периоди ще бъдат много малко.

Веднага отварям една скоба обаче – 2023 година бе най-топлата година в света, беше най-топлата година и в България. 2024 година в България също е много вероятно да бъде новата най-топла година.

Основание за това ни дава фактът, че в първите девет месеца на годината, положителната аномалия, която е натрупала страната, е с много голяма стойност и е значително по-голяма от тази аномалия, която се беше натрупала за същия период през миналата година.

Тоест като сравним 2023 с 2024 година към този момент, 2024 година превъзхожда с много 2023.

Прогнозата за следващите три месеца до края на годината, не дават основание да смятаме, че ще има кой знае колко студени периоди. От тази гледна точка, с голяма сигурност, може би над 90%, очакваме и 2024 година да бъде новата най-топла година.

Като изтече 2024 година обаче, предвид на това, че ще властва "Ла Ниня“, която предполага по-хладно време и с това, че 2024 ще вземе такъв аванс пред другите най-топли години, може да очакваме малко затишие от гледна точка на рекордно топли години.

Това не означава, че ще влезем в застудяване или в ледников период. Просто аномалията, която ще наблюдаваме, няма да бъде толкова голяма, колкото през тази и изминалата година.

- Сняг падна на Витоша в понеделник (бел. ред. 30 септември). Може ли да гледаме на това явление, като на аномалия, защото се случва през септември, а това не е сред най-високите ни планини, или пък е явление напълно на място? Кога да очакваме първия сняг и в градовете?

- Много интересен въпрос. Точно по това време на годината всички мислят кога ще падне първият сняг в равнините. Ще говоря от чисто статистическа гледна точка, защото както разбрахте прогностично повече от 15 дни не може да се каже нищо точно.

Този сняг в планините е по-скоро нормален по това време на годината. Над 2000 – 2200 метра веднъж на 3-4 години е нормално по това време на годината да падне сняг. Вече за по-ниски височини е по-скоро аномалия. През изминалия процес неделя – понеделник (бел.ред. 29-30 септември) най-ниските точки, на които валя сняг бяха около 1700 метра. Не е кой знае каква аномалия. Да, странно е на фона на най-горещото лято, което имахме, но не е аномалия.

Направих една бърза справка назад във времето през кои години октомври е валял сняг назад в равнините, защото е имало и такива случаи. Да, повечето пъти снегът пада през третото десетдневие – след 20 октомври, последно това се е случило през 2014 година, когато на много места в Северна България и западните райони е имало дебела снежна покривка.

На места в Предбалкана, Габровско, Врачанско, Ловешко тя достигна до 30- 50 см. Ето това вече наистина е голяма аномалия. Това обаче се случва преди 10 години. Тоест през последните 10 години ние не сме имали сняг през октомври в равнините.

Ако върнем още назад лентата тези случаи на сняг през октомври зачестяват. Наблюдава се тенденция през последните години на по-редки случаи на снеговалеж в равнините. Това не се случва само през октомври, но понеже сега говорим за този месец.

Чисто статистически трябва да кажем, че най-голяма вероятност за сняг в равнините има едва след 20 ноември. Дали тази година ще се случи, предстои да видим. Ако ме питате, кога най-рано би могло да има сняг в София, моят отговор ще бъде след 20 ноември.

Вече година с година не си прилича и някоя година първият сняг може да завали още на 8 октомври – както беше през 2008 година. Има други години когато първи сняг вали чак през декември месец. Всяка година картите на играта са различни и от това зависи кога ще падне първият сняг.

- В последните години зимата става все по-топла, а снегът по Коледа си остава мираж. Има ли надежда тази година да се радваме на повече бяла покривка в сравнение с предходните?

- Има някакви основания и тенденции да се счита че предстоящата зима отново ще бъде по-топла, но не толкова топла, колкото изминалите 2–3 зими. Има очаквания да видим повече снежни дни през предстоящата зима, отколкото през миналата.

Като цяло зимата почти сигурно, че ще бъде отново по-топла от нормалното. Миналата зима беше поредната най-топла. Тази година най-вероятно няма да е най-топлата зима, но отново ще бъде топла. Като че ли основания за по-зимен период ще има през декември и отчасти през януари. Това са прекалено предварителни прогнози, за да имаме голяма точност.

Ще дам два примера, за да разберете за какво точно става въпрос. Последните две студени зими – 2017 и 2012 година, се случиха след доста категорични прогнози за топли зими. Тоест зимата е своенравен сезон и не винаги слуша това, което ние искаме.

Струва ми се, че предстоящият зимен сезон ще е по-скоро топъл. Трябва да споменем, че температурата на водата на световния океан е рекордно висока. Като цяло температурният фон е много по-висок от този, който е бил и през 2012 г., и през 2017 г. Затова по-скоро е нормално да смятаме, че зимата ще е топла, отколкото студена. Има много фактори, които влияят на зимата и някои от тях могат да направят така, че точно нашият регион да получи студена зима, но това няма как от сега да знаем.

Дори и зимата да е топла обаче, сняг по Коледа пак е възможен. Това, че ще имаме 10-15 или 20 зимни дни със сняг и отрицателни температури, може да не промени факта, че зимата ще е топла.

Кой е Симеон Матев?

Симеон Матев е доктор по климатология, защитил е докторат на тема "Съвременни изменения на климата в България“.

В момента е асистент по климатология в Софийския университет "Св. Климент Охридски“ в катедра "Климатология, Хидрология и Геоморфология“, като основните му научни интереси са в областта на изменението на климата, дългосрочните прогнози и климатичните фактори за геоморфоложки процеси, предава БЛИЦ.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: