ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Климатът отпадна от дневния ред на заседанието на земеделските министри
Автор: Екип на Plovdiv24.bg 11:43 / 15.04.2019Коментари (0)707
©
Съществуват различни мнения относно вредата върху климата и влиянието, което селското стопанство му оказва. Някои проучвания показват, че животновъдните стопанства са сериозен генератор на големи обеми емисии от парникови газове. В други пък ясно личи, че земеделските стопани страдат сериозно именно заради промените в климата. Едно е ясно, необходимо е да се промени начинът на използване на земята и производството на храни. Нужни са общи, глобални усилия за намаляване на емисиите от въглероден диоксид.
 
 
Това беше една от темите, която трябваше да бъде дискутирана на заседанието на Съвета по земеделие на ЕС, насрочено за днес, 15 април, пише Съвети в земеделието. Беше предвидено да бъде обсъдена дългосрочната стратегия на ЕС в областта на климата и реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП). За съжаление, само няколко работни дни преди срещата промените в дневния ред показват, че стратегията в областта на климата е отпаднала.
 
Интересното е, че и оценката на ЕС за въздействието на ОСП върху изменението на климата, все още не е публикувана. Това трябваше да се случи през лятото на миналата година.
 
Три са видовете селскостопански дейности, които биха оказали положително въздействие върху климата и жизнеспособността на селскостопанския сектор.
 
Органични почви
Това са почви като торфища, които съдържат високи нива на органична материя. Когато те се дренират и обработват, органичната материя се разлага, освобождавайки парникови газове. Тези почви могат да бъдат част от общия брой – обхващащи само 1,5% от обработваемата земя в ЕС. Те обаче са генерират цели 55% от общите емисии от почвата. Възстановяването на органичните почви би коствало сериозна сума. Увеличаването на въглерода в минерални почви, не само ще спомогне за борбата с изменението на климата, но и ще засили плодородието на земите. 
 
[news]
Биоенергия
Биоенергията от селскостопански отпадъци и остатъчни вещества играе важна роля. Тя може да намали емисиите на метан и азотен оксид от остатъци като тор. Според предложение на Комисията трябва да се отделят големи площи за култури, използвани за производство на биогорива. Това може да предложи на земеделските производители друг източник на приходи, но няма никакъв смисъл от гледна точка на климата. Ако има действително неизползвана или изоставена земя, то тя ще позволи да се спести много повече въглерод, отколкото да се използва за отглеждане на култури за биогорива. 
 
Животновъдство
Секторът причинява близо половината от емисиите на парникови газове от селскостопанския сектор на ЕС, особено под формата на метан. Този газ е 86 пъти по-опасен от CO2. Тези цифри дори не включват емисиите от обезлесяването на места като Амазонка или Серадо и от приложението на торове за производство на фуражи за добитъка в Европа.
 
Спирането на изменението на климата изисква преминаване към друг вид начин на хранене с по-малък дял от животински протеини. Новата ОСП следва да включва инструменти за преход от високите нива на животновъдство и потребление в ЕС. Следва да се увеличи подкрепата за производство на зеленчуци, бобови растения и други растителни продукти.
 
Нужно е това да започне сега, без повече забавяне. Дългосрочната стратегия за климата трябва да бъде включена в дневния ред на следващия Съвет по земеделие през май. Анализът на Европейската комисия на въздействието на ОСП върху климата трябва да бъде публикуван незабавно. Така ще могат да се обсъдят възможностите за реформи на ОСП.
 
 

Следете темата на cap4us.fermer.bg

 

 

© 2019 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Мачове между Локо и Ботев сезон 2024/2025
Влизането на България в Шенген
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да (5895) 58%
Не (3251) 32%
Не мога да преценя (962) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: