Жителите на Община Казанлък днес отговарят на въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да продължи да ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост "Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?". Това се случва благодарение на местен референдум, какъвто не се е провеждал в Община Казанлък от 35 години, предаде репортер на
"Фокус".
Кметът
Галина Стоянова заяви пред журналисти, че темата за Бузлуджа я поставяме за първи път в толкова широк обществен план.
"Тази тема, от Община Казанлък, благодарение на вас, журналистите, се превърна в национална тема и моята тайна идея е след референдума, какъвто и да е резултата, да се проведе национално допитване за Бузлуджа, защото това не е просто паметник от миналото. Той има много висока стойност - и културна, и архитектурна, призната от света и мисля, че българите няма да подминат със снизхождение този паметник, защото той стои много високо. Мисля, че националният референдум е възможен, виждайки как се включват хора от цяла България и коментират тази тема и референдума.
Получих много мнения, впечатления, питания от хора от цяла България за референдума от хора, които считат, че въпросът наистина е национален и едва ли не ние правим някакво героиство, но не е така. Това е едно смислено, законово право на казанлъчани да кажат волята си. То може да бъде първата стъпка към волята на цяла България, която да се чуе от държавата", каза Стоянова.
Градоначалникът допълни, че темата за идеологията на паметника е повдигната от нея, принуждавайки хората да си кажат мнението. "В огромната си част хората, с които се срещах, преди всичко разговарят за нейната архитектурна и културна стойност. Питат за мозайките - много от тях не са влизали във времето, в което се разрушава Бузлуджа, питат как изглежда залата, възстановяват спомените си от преди, когато са влизали в нея. Разговорът е за това как изглежда днес и как трябва да изглежда в бъдеще", допълни кметът Стоянова.