37 мерки набеляза правителството за намаляване на пътните инциденти с 20%.
"Няма как да тръгнем в една посока. Контролът върху участниците в движението е задължителен и той е нещо, което през годините липсва, по-скоро не е достатъчен. Приветстваме тези мерки, които биха повишили контрола. Мерките, които са свързани с повишаване качеството на нашите пътища, е задължителна част. Но и това не е достатъчно, те са комплекс от мерки, които трябва да бъдат изпълнени", каза експертът инж. Иван Петков.
По думите на Христо Радков от Българското обединение на шофьорите мерките няма да сработят, защото са направени без ясен анализ.
"Някой някъде чул, че в някоя държава се прави и веднага ще го прилагаме у нас. Някой чул, че в някоя държава се прилага правилото за средна скорост, ще го прилагаме у нас - прекрасно. Но там, където това нещо започна да се прилага преди 20 и няколко години, вече спряха да го прилагат, защото решиха, че не е ефективно. После някой ще сваля номера, прекрасно. Гърците, които го прилагаха досега, вече предлагат да го премахват, ние вървим винаги след събитията", допълни Радков в ефира на
Bulgaria ON AIR.
Той припомни, че през 90-те години небрандирани коли са обикаляли магистралите и са прилагали насилие.
"Заради това нещо беше забранено - небрандирани автомобили да спират, криминогенът го използва за насилие на чужденците. Това нещо не се прави тогава. Ние много пъти сме предлагали обозначена кола да пътува с трафика, за да респектира, а ако някъде има нужда - спира, отпушва тапа, помага на движението. Вместо да си оправим пътищата, качихме заплатите на полицаите, за да се крият по-хубаво в храстите", възмути се той.
"Тя трябва да постоянна, на места не се изпълнява и може би ресурсите не са достатъчни. Приветстваме всякакъв опит, който е за подобряване на контрола по пътищата. Всичко трябва да става на база на добре обмислени предложения. Дори камерите за преброяване на автомобилите понякога повлияват на водачите и те карат по-бавно. Камерите за средна скорост ще имат някакъв ефект, но дали той ще е достатъчен, е друга тема. Ако разчитаме на това, че средната скорост ще оправи нещата, това няма как да стане", категоричен е той.
Според Радков камерите за средна скорост няма да дадат ефект.
"Попитахме МВР колко са загиналите вследствие на превишена скорост за 2024 година, те заявиха, че не водят статистика по този критерий, те не смятат колко за жертвите след превишена скорост. Преди година го смятаха, тогава бяха 5 човека. Насочваме оръжието срещу проблеми, които не са от първостепенно значение на пътя. Предложенията се дават от хора, които не са на пътя. Вчера слушах транспортния министър как обясняваше как било в другите държави, този човек пътува само със самолет - дали знае как е в Сърбия? Не, не знае", добави той.
Инж. Иван Петков поясни, че АПИ е задължена да прави периодични инспекции на пътя.
За изминалата година глобите за превишена скорост, които са били заплатени, са по 320 хил. лв. всеки ден. За пътищата от винетки и тол системи са събрани над 890 млн. лв.
"Шофьорът, който предизвика катастрофата със Сияна, никъде не му се е заиграло ремаркето, защо там? Заради пътя. Тези 36 участъка са много повече и ние ги знаем отдавна, но процедурите за ремонт са много сложни. Когато спрем пътя и той спре да ни убива, тогава вече ще сме добре", поясни Христо Радков.