Автомобилът да бъде гост на улицата, а не господар. Това е една от идеите, залегнала в европейския проект "Бамбини," която Енергийна Агенция - Пловдив разработва и цели да осъществи на територията на град Пловдив.
Защото не всички деца имат игрища или места, където е безопасно да играят или карат велосипед. Автомобилите все повече и повече заемат улиците и жилищните зони, които децата използват за игра. Пътните отсечки не са никак безопасни. Останали са малко места за почивка и социални контакти. Такова е вече ежедневието на младите семейства.
Обособяване на зелени жилищни зони е реализирана чрез европейската инициатива "Улица за игра". Идеята е да се забрани движението на автомобили за определен период от време /събота, неделя, празнични или почивни дни/ и да се позволи на децата да играят свободно, да се забавляват, състезават, да има различни атракции. Тази идея се е превърнала вече в традиция в повечето големи европейски градове.
За да се спре убийствата по пътищата, смъртта на нашите деца, в много от големите европейски градове и някои български е въведен знакът "жилищна зона". Той съществува и в българското законодателство- в Закона за движение по пътищата в глава втора, раздел четиринадесети, чл. 61. Жилищната зона е специално устроена територия, която е обозначена като такава на входовете и изходите и с пътни знаци и където действат специални правила за движение.
Част от тези специфични правила са: пешеходците могат да използват за движение, а децата за игра по цялата дължина на пътя, без да пречат ненужно на движението на ЛМПС. Водачите на автомобили са длъжни да се движат със скорост не по-голяма от 20 км/ ч /за сравнение разрешената скорост в града е 50 км/ч, а по главните улици и булеварди - 70 км/ч/.
А ползите са безспорни: по-малко катастрофи /черната статистика за Пловдив сочи, че за периода 1.1. - 10.9.2011 год. на територията на Пловдивска област са регистрирани 544 тежки пътно-транспортни произшествия с 47 убити и 764 ранени. В 59 от катастрофите участници са 68 деца под 16 години/; по-малко мръсен въздух; по-добро качество за живот, повече пространстпво за игра, за пешеходци и велосипедисти.
Създаването на тази жилищна зона може да стане отгоре-надолу или обратно, т.е. инициативата да тръгне първоначално от живеещите в определена "инфарктна" зона и едва тогава да се покани представител на общината или да се подеме от представителите на общинската администрация. Енергийна Агенция - Пловдив е готова да подкрепи всякаква инициатива за реализиране на проекта безопасна "жилищна зона".