Колко ни струва да се разболеем?
През есента семейството на Антоанета, включително и децата ѝ, се разболяват. Майката казва, че в такива случаи сметката в аптеката не е никак малка.
"Един човек от семейството като се зарази, след това в повечето случаи всички се заразяват. Така всички трябва да пият лекарства. По-големи са и разходите за прегледи“, разказва Антоанета Малхосян.
Тя и близките ѝ са ваксинирани срещу грип, затова се надява, че грипът ще ги подмине. А през кабинета на д-р Даскалова дневно преминават по 60-70 болни. Голяма част от тях са с грип.
"Грипният вирус е тежък вирус и води често до усложнения, които налагат допълнително лечение“, обяснява пред bTV д-р Даскалова. Според нея грипът се лекува с противовирусни медикаменти.
"Трябва да е приемат медикаменти за понижаване на температурата, капки за нос, както и таблетки за успокояване на гърлото. Част от пациентите се оплакват и от кашлицата, която е много тежка. И ако трябва да направим една елементарна сметка, бих казала, че профилактиката е много по-рентабилна от финансова гледна точка. Защото една противогрипна ваксина струва до 30 лева“, пояснява д-р Даскалова.
При проверка колко би ни струвало разболяването, ако разполагаме с рецепта за противовирусно лекарство, сироп и капки за нос, сметката за четири лекарства от детската рецепта е на стойност над 60 лева. Толкова е и за възрастен, но за три медикамента.
В този сезон най-често в аптеките влизат пациенти с инфекции. "Ако лечението е противогрипно, те плащат 50-60 лева – това е някаква средна цена. Ако се включи антибиотик, може да с стигне до 80-100 лева. Сумата набъбва, ако към задължителните медикаменти се добавят и някакви хранителни добавки“, обяснява фармацевтът Стефан Минков.
Липса на противовирусни лекарства няма, казват още фармацевтите. Поясняват обаче, че има недостиг на някои антибиотици, но не сериозен.