Най-лесно си намират работа у нас, а и в ЕС, компютърните специалисти. Това обяви вчера шефът на един от големите сайтове за търсене и набиране на работници и служители Пламен Вушев. Компютърните специалисти се намират най-трудно и съответно могат да избират от много предложения. Тенденцията ще се запази и в бъдеще, прогнозира Вушев. Според Томчо Томов от Българска стопанска камара предвижданията на Бизнес юръп показват, че след 5 години в Германия този вид специалисти ще са с 50 000 по-малко от реалните нужди на страната, докато във Великобритания дефицитът ще достигне дори 70 000.
Става дума, най-общо казано, за хора с т.нар. СТЕМ умения. Под това понятие се разбира специалистите, завършили технически и математически специалности. Европа вече пресметна, че след 5 години в съюза няма да стигат поне 700 000 специалисти по компютри, инженери, математици и всички онези специалности, включващи СТЕМ уменията. Това означава, че за поне една пета от работните места в съюза няма да има кадри. От БСК предупреждават, че това автоматично гарантира емиграцията да продължи да обезкървява нашия трудов пазар.
Според Пламен Вушев основният риск пред България е липсата на подходящи специалисти за IT индустрията. Има огромна възможност световните гиганти да отворят свои филиали у нас, но ако не намерят достатъчно квалифицирани и подходящи кадри, компаниите може да се насочат към други региони, където такива има, коментира той.
Според БСК всеки втори работодател изпитва сериозни затруднения да намери хора с подобна квалификация. Прогнозите на камарата и у нас показват, че годишно потребностите от подобни специалисти ще нарастват с една пета. В същото време обаче вузовете намаляват приема на студенти в дефицитните специалности за сметка на такива, от които индустрията няма никаква нужда.
Томчо Томов твърди също, че професионалното и средното образование също бълват ненужни специалности. Като например масовото увлечение на гимназистите по мениджмънт в средното училище.
Образователната система и обществото като цяло не съумяха да направят образованието достатъчно привлекателно и гарантиращо по-висок стандарт, твърдят от Българската стопанска камара. Все по-малко от младите българи искат да учат, като застрашително много от тях се задоволяват с основно или дори по-ниско образование. В ЕС хората с дипломи от ВУЗ съставляват средно 26,9% от трудовия пазар, докато у нас висшистите са 1,14 млн., което прави 22%. Среднистите пък са 2,5 млн., към 178 000 с начално образование, а 100 140 са неграмотни.
Сериозни проблеми има и с техническите специалности на по-ниските нива. Трудно се намират асансьорни и хладилни техници специалисти по климатиците и дори заварчици. Според Томчо Томов въпреки очевидните проблеми у нас все още няма работеща система, която да прогнозира търсенето и предлагането на кадрите.
Източник: в. "Монитор"