© Plovdiv24.bg | | онституционният съд (КС) образува три конституционни дела за изборите, става ясно от сайта на съда. И трите са по искане на група народни представители от ПП ГЕРБ.
Вчера с 96 подписа на депутатите на ГЕРБ в КС бяха внесени три жалби за касиране на изборите, проведени на 12 май, включително от името на "Ред, законност и справедливост" (РЗС) и Национален фронт за спасението на България (НФСБ).
Едното от делата, образувани в КС е по искане за обявяване изцяло за незаконни изборите за народни представители за 42-ро Народно събрани. То е под номер 15 от тази година, а докладчик съдия е Пламен Киров (сигналът е на НФСБ).
Другото, под номер 14, отново е за произнасяне по законността на изборите за народни представители за 42-ро Народно събрание, във връзка с нарушения на изборното законодателство при провеждане на изборите в секциите в Република Турция (сигналът е на РЗС). Докладчик по него е съдия Благовест Пунев.
Делото под номер 13 е по искане за обявяване изцяло за незаконни изборите за народни представители за 42-ро Народно събрание. Докладчик по него е Димитър Токушев - председател на КС.
По-рано днес служебният министър-председател Марин Райков обяви, че Министерският съвет е решил да не сезира КС във връзка с изборите, след като РЗС, НФСБ, ВМРО-БНД и "Другата България" се обърнаха към правителството с искане именно МС да оспори законността на изборите.
"Законът не ни дава възможност да бъдем автоматична пощенска кутия, без да се ангажираме с преценка. Ние нямаме никакво основание да смятаме, че е необходимо касиране на изборите, които ние сме организирали. За мен лично би било неуместно да се ангажирам с подобна теза", подчерта служебният премиер.
"Взех решение да не дам ход на молбата, отправена до мен. Няма да станем пощенска кутия на когото и да е било", заяви Райков. Съдържанието на жалбите и молбата е притеснително, но не мога да преценя до колко те са основателни, добави той.
"Според чл. 13 от Изборния кодекс Министерски съвет на Република България отговаря за организационно-техническата подготовка на изборите, но няма правомощия да проверява работата на избирателните комисии и да се произнася по тази тема. Твърденията в жалбите са свързани основно с работата на избирателните комисии, които се контролират от ЦИК. След като правителството не може да провери твърденията в жалбите и молбата, то не може да поеме отговорност да сезира Конституционния съд", каза още Марин Райков.
Източник: БГНЕС |