Козунак под 4 лв. за кило е менте
Навръх Великден българите задължително слагат на трапезата три блюда - печено агнешко, козунак и шарени яйца. Въпреки спекулативния скок на цените на тези продукти преди всяко Възкресение нашенците остават верни на традициите. По-хитрите търговци обаче не се задоволяват само с високи надценки. Не са малко недобросъвестните продавачи, решени да ударят кьоравото, като пробутват всякакви ментета преди празника. Някои от тях - откровено вредни за здравето. Ето защо експертите съветват да се пазарува изключително внимателно преди Великден. За да не се превърне светлата неделя от празник в кошмар.
Най-много трикове преди Възкресение правят месарите. Затова от Асоциацията на месопреработвателите препоръчват да се заредите с агнешко от по-големите вериги магазини. По-добре избягвайте малките квартални бакалии, арабските месарници и търговците по пазарите, предупреждават експертите. И напомнят, че правило №1 при пазаруването е да се огледате има ли печат върху месото, което си купувате. По принцип всяко агне носи знака на кланицата, в която е обработено. Агнешко без печат не бива да се купува и консумира в никакъв случай. Печатът обаче невинаги гарантира качество.
Най-старият трик на месарите е да пробутват шилешко вместо крехкото агнешко. Ако рядко пазарувате подобни меса, не е изключено да си тръгнете от магазина и с ярешко под ръка, без въобще да се усетите. Най-лесно ще различите шилешкото от агнешкото, като гледате внимателно в кантара, обясняват от Асоциацията на месопреработвателите. Имайте предвид, че цяло агне тежи между 12 и 14 кг. Ако везната покаже 18 кг, със сигурност се опитват да ви пробутат шиле. В случай че пък не искате цяло агне, а смятате да си вземете само едно бутче, не забравяйте, че теглото му не надвишава 3 кг.
Другият риск при пазаруването на месо преди Великден е да ви пробутат залежала стока. Задължително помиришете агнешкото, съветват опитните касапи. Ако ви се стори, че цветът му е по-тъмен и е изсъхнало по краищата, значи е остаряло и не става за трапеза. За съжаление доста търговци прилагат трикове, които могат да заблудят и най-мнителния клиент. За да изглежда старото месо прясно, продавачите го потапят за едно денонощие в специален разтвор. И на другия ден слагат "освеженото" агнешко най-отпред по щандовете, рекламирайки го като най-хубаво.
За съжаление не само месарите се пробват да хитруват по Великден. Хлебарите по нищо не им отстъпват и често продават козунаци менте. Вместо вкусния сладкиш търговците масово пробутват "сладък хляб". Затова най-сигурно е да се заредите с козунак от близката фурна, съветват експертите. "Така със сигурност ще сложите на трапезата пресен и вкусен сладкиш", обяснява шефът на Асоциацията на хлебарите и сладкарите Георги Попов. Ако наблизо нямате фурна и разчитате на супермаркета, е добре да си купите сладкиш от марка, която вече сте изпробвали, за да не се изненадате неприятно. Хубавото е, че тази година повечето козунаци в магазина се продават нарязани. Разгледайте ги добре и ако тестото им стои на конци, не се колебайте да си купите 2-3 сладкиша. В случай пък, че козунакът изглежда досущ като хляб, значи се опитват да ви пробутат менте. Иначе не бива да се притеснявате, ако сладкишът е с много жълто тесто. "Градска легенда е, че козунаците се пълнят с оцветители", обяснява Георги Попов. Просто много производители използват т.нар. живи яйца при замесването на тестото. А наситеният жълтък обикновено прави козунака още по-вкусен.
Освен по тестото лесно може да се ориентирате за качеството на сладкиша по цената. "Ако струва под 4 лв./кг, значи е абсолютно менте", предупреждава Георги Попов от Асоциацията на хлебарите. Експертите алармират още, че вносните сладкиши невинаги са най-качествени. Напоследък супермаркетите са пълни с италиански и немски козунаци в лъскави опаковки, които се предлагат на космически цени. Чужбинските сладкиши обаче обикновено са с трайност над 6 месеца. "Само приличат на козунаци, но всъщност нямат никакъв вкус", предупреждава Георги Попов. Освен това дългият срок на годност предполага, че вносните сладкиши са наблъскани с вредни консерванти. "Спирайте се на българския сладкиш", призовават експертите в бранша. Българските производители нямат пари за лъскава и атрактивна опаковка, но пък нашият козунак е най-вкусен.
Източник: в. "Стандарт"