ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Кресна пази костите на 526 герои
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:52 / 31.08.2022Коментари (0)1114
©
Вяра и благоговение. Това усеща всеки, който прекрачва прага на храм-паметник и костница "Свети Иван Рилски" в град Кресна. Защото това е единствената църква в Югозападна България, където се съхраняват кости на загинали български воини. Тя е паметник с изключително архитектурно и историческо значение за региона. Затова тук идват не само хора, които искат да се помолят с много вяра за здраве и благоденствие, но и такива, дето искат да дадат своето благоговение на героите, отдали живота си за свободата и независимостта на своето отечество. Положени са костите на 526 български военнослужещи – офицери, подофицери и войници, загинали в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, припомня "Телеграф".

Почит

Костницата, която се намира в криптата под храма, се посещава всеки ден от миряни. В храма се пазят пожълтели страници с имената на загиналите, чиито кости са положени тук. Пристигат в молитвения дом хора от различни краища на страната, за да търсят в списъка свои близки. Те имат достъп до тленните останки на родните военни. По всяко време могат да се поклонят пред костите на войниците, офицерите и подофицерите. Разрешено е дори да си направят снимка пред костницата. Но никой няма право да докосва тленните останки. Това е абсолютно забранено. 

"Туристи също проявяват интерес към костницата, щом научат, че под храма са костите на наши истински герои, дали живота си по бойните полета, за да има свободна и независима България. И българи, и чужденци слизат в криптата, за да отдадат своята почит към воините на страната ни", разказват служители на църквата "Свети Иван Рилски". Отскоро на сайта на храма има и раздел "Костница". В него са всички имена на войниците, подофицерите и офицерите, чиито кости са в костницата на молитвения дом. Освен това има и кратка справка за всеки един от тях. Например срещу името на Антон Котев пише, че е роден в София, бил е редник в четвърта железопътна дружина, 18-а рота, загинал на 5 октомври 1917 година. 

Ремонти

Костницата на два пъти е ремонтирана през последните години. Защото няма как костите на героите да се подлагат на риска на времето, влагата и мухъла. Първата спешна намеса за запазването на тази свидна частица от България е през 2013 година, когато министър на отбраната е Ангел Найденов. По това време приземният етаж на храма, в който са тленните останки на героите, е в много лошо състояние. Заради поливането на тревата в двора на църквата избива мухъл по стените на костницата, има и доста влага. Дървените шкафове, съхраняващи костите, били подути и изгнили. Затова се вземат мерки - цялото помещение се измазва отново, прави се специална дренажна система, за да не се позволява на влагата пак да прави бели в костницата. По-късно, през 2018 година, за стогодишнината от края на Първата световна война, се отпускат още финансови средства за окончателното спасяване на военния паметник в градската църква, който се намира в подземието й. Дървените шкафове са подменени с алуминиеви, направена е хидроизолация, подменено е осветлението, таванът също е ремонтиран.  

От ремонт се нуждаели и двете мемориални плочи, които са върху фасадата на светата обител. Едната е на северната стена, а другата е на южната. Това също е сторено. В годините преди това служителите в храма са търсили много пъти съдействието на различни институции, но дотогава конкретни действия не са предприемани. Сега обаче костницата е напълно ремонтирана и няма никакъв риск за положените в нея останки на българските военни. 

История

Решението за изграждане на костница на загиналите в Първата световна война български офицери, подофицери и войници в храма в град Кресна е взето на 1 август 1937 година, преди 85 години. Затова местните първенци се събират при кмета Величко Кулев и вземат историческия избор костите на загиналите около днешна Кресна (б.а - тогава м. Крива ливада, с. Гара Пирин и моста "Сали ага") офицери, подофицери и войници да бъдат положени в храм-костница.

Почетен председател на инициативния комитет е Неврокопският митрополит Борис Неврокопски, председател е свещеник Димитър Попов, а за членове на църковното настоятелство са избрани Пешо Бояджиев, Васил Гигов, Костадин Вангелов, Захари Тодоров, Тодор Марков и Явор Марков. Подгласници са Йордан Сапунджиев, Костадин Сандански и Костадин Андреев.

Основен ктитор на изграждането на костницата в бъдещия храм е Министерството на войната на Царство България. Със заповед №120 от 17.03.1939 г. министърът на войната, генерал-майор Теодоси Даскалов, разпорежда да се отпусне помощ от 50 000 лева на името на председателя на комитета (б.а - вероятно свещеник Димитър Попов) за изграждането на костницата и в нея да бъдат прибрани костите на около 500 български войници, загинали в района.

Храм-паметник и костница "Св. Иван Рилски" в Кресна е изграден за рекордните две години и започва да функционира през 1941 г. Осветен е за служение от приснопаметния Неврокопски митрополит Борис.

Не е известно какви мощи са вградени в престола на храм-паметник и костница "Св. Иван Рилски", но в олтара се намира частица от мощите на свети великомъченик Яков Персиец (Иаков Персианин).

Така църквата в Кресна е дом и на вярата, и на благоговението. На това благоговение, което дължим на хората, отдали живота си за нашата свобода и независимост. И което не бива никога да забравяме! Както не можем да забравим тяхното родолюбие, патриотизъм и саможертва!

Отец Георги: Много от тези воини са светци

Много от тези воини са били дълбоко вярващи. Изповядвали са се. Те са бранили отечеството. Някои от тях са мъченици на вярата, а бог знае кои от тях са светци. Това за нас е много задължаващо - в църквата ни да има такава светиня, в която са костите на герои. Това казва отец Георги Танчев, който служи в храма и е архиерейски наместник на Санданска духовна околия. За него загиналите са символ на родолюбието и патриотизма, без които няма да го има нашето отечество. Свещеникът е радостен, че много миряни знаят за костницата, идват нарочно тук, за да научат повече и за историята на тази светиня, и за нейното настояще.

"На това място можем само да благоговеем. Хората са дали живота си за родината. Надяваме се и на молитвите на тези от тях, които са светии, но това знае само бог, за когото всички са живи", смята отец Георги. И припомня думите на Исус Христос от Евангелието: Няма любов, по-голяма от тази, човек да положи душата си за своите приятели!







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: