Криминалист за кошмара край Елин Пелин: Има два компонента
Разследването на взрива в Елин Пелин трябва да бъде сериозно. Това е пореден инцидент в складово помещение, в което се съхраняват взривни материали. Това каза криминалистът Иван Савов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Той не изключи версията за умисъл и саботаж заради успешния бизнес на собственика. "Може да бъдете сигурни, че разследващите органи работят и по тази версия, въпреки че много силни доказателства и индикации има и за това, че е допусната някаква грешка“, заяви Савов.
В склада се съхраняват пиротехнически изделия, произведени в чужбина, основно в Китай, посочи Савов. "Представете си как пристигат пакетирани пратки, идват, складират се тук и изведнъж се случва инцидент. Това ме навежда на мисълта, че съществува възможност това да не е случайно настъпило“, коментира той.
Складовата база трябва да е проектирана и да функционира по строги правила. "В подобен тип съоръжения достъпът е контролиран, няма никаква електрическа мрежа вътре, за да няма искри, има преградни стени, които са дебели, и съответно слаби покриви. Самите материали се съхраняват на определено място във всяко съоръжение – в средата на т.нар. пирамида, за да няма достъп до стените и да има въздух около тях. Боравенето с пиротехническите изделия също е специфично“, обясни експертът.
Влизането в складовите помещения не е могло да се случи на по-ранен етап заради опасността от взривове, обясни Иван Савов. "Огледът на палежи и взривове е може би най-специфичното нещо. Търси се епицентъра, там, откъдето е започнало всичко. Тук има два компонента – взрив и пожар. Трябва да се знае кое е било първото – взривът и след това пожарът, или първо пожарът, който е довел до взрива. Това ще даде индикация какво се е случило – дали е нещо умишлено предизвикано. Тепърва това ще бъде уточнявано. Истината ще излезе наяве“, уверен е той.
Според него избухването на взрив и последвал пожар е по-малко вероятно отколкото избухването на огън, който е довел до взривовете. "Малко вероятно е, защото самият пакетаж на тези изделия е така направен, че те да не могат да бъдат лесно възпламенени.“