ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Критична суша заплашва българското земеделие, на места в Пловдивско изобщо не е валяло през октомври
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:17 / 09.11.2024Коментари (1)7042
©
Изминалият октомври постави сериозни предизвикателства пред българското земеделие, като се нареди сред най-сухите месеци в историята на страната от началото на XXI век. Според данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), в голяма част от страната валежите са били значително под климатичната норма – между 0 и 50% от средните стойности.

В Южна България на места, като Сандански и Садово, не е регистриран нито един ден с валеж през целия месец, което драстично понижи влагозапасите в почвата.

Тези неблагоприятни условия затрудняват подготовката и сеитбата на зимните житни култури и влияят негативно на ранните фази на развитие на есенниците. В североизточни райони, като агростанция Добрич, положението е малко по-добро, но в останалите части на страната липсата на продуктивна влага се задълбочава. В северозападните райони (агростанции Кнежа и Бъзовец) и в южни райони (агростанции Кюстендил, Сандански, Пловдив, Пазарджик и Чирпан) влагозапасите на 50 см дълбочина в почвата са изключително ниски – под 50% от пределната полска влагоемност, а в дълбочина до 100 см влагата е почти изчерпана, съобщават още от Асоциация на българските села

Критични са и нивата на водоемите и реките, които са жизненоважни за напояването на земеделските площи. През октомври водните количества на реките бяха под праговете за средни  води и около тези за ниски води, което ограничава възможностите за напояване и създава сериозна заплаха за зимните култури. В района на село Зидарово река Факийска пресъхна напълно, а други реки като Искър при Нови Искър регистрираха краткотрайни, но недостатъчни повишения на нивото, достигайки само 102 см в началото на месеца и 69 см малко по-късно.

Засушаването оказва и допълнителен натиск върху селата, където местните жители разчитат на собствено производство и селскостопански дейности за прехраната си. Според експерти, продължителното засушаване може да доведе до значителни загуби в селскостопанската продукция през следващата година, като създаде риск от дефицит на основни култури и допълнителни разходи за напояване и изкуствено поддържане на почвената влага.

Освен природните фактори, критичният недостиг на  вода в България се задълбочава и от източването на язовирите заради работата на водноелектрически централи (ВЕЦ), свързани с интереси на политически партии. Водата, която би трябвало да се запазва за напояване и нуждите на селските общности, се насочва към ВЕЦ-ове, често с цел финансова изгода, без да се взема предвид дългосрочният ефект върху земеделието и водоснабдяването. Тези практики създават допълнителен натиск върху местните водни ресурси, задълбочавайки кризата и оставяйки язовирите на опасно ниски нива в ключови региони на страната.

На фона на тези трудности, месецът показа също значителни температурни отклонения. Средните месечни температури се движиха между 10 и 16°C, като най-високата температура от 34,2°C бе измерена в Чирпан на 4 октомври, а най-ниската достигна -6°C в Чепеларе на 21 октомври. Такива температурни амплитуди създават допълнителен стрес за посевите и утежняват ситуацията за селскостопанските производители.

Климатичните условия през октомври сигнализират за нуждата от устойчиви решения за водоснабдяването и напояването в селата и земеделските райони. Дългосрочната липса на валежи и тревожно ниските нива на водоемите изискват спешни действия и инвестиции в напоителни системи и технологии за задържане на почвената влага, за да се гарантира бъдещата стабилност на българското земеделие и устойчивостта на селските общности.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Това не е проблем. Плодовете и зеленчуците и сега са внос от Турция и Гърция (защото там вали "редовно"). Земеделците не произвеждат нищо и няма за какво да се оплакват. Да хлопват кепенците и без туй само симулират работа и точат субсидии.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Август 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната вУкрайна
Зима 2024/2025 г.
Никулден 2024 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: