Връщане към нормалния процес на работа евентуално се очаква да стане най-рано след средата на април, предвид и предстоящите Великденски празници, смятат експертите на българското министерство.
Оценката на българския екип е, че именно забавянето на обсъжданията на ОСП след 2020 г. налага допълнително необходимостта от изработването и въвеждането на стабилни преходни правила. Те ще действат до окончателното приемане на ОСП за периода до 2027 г.
Проблемът допълнително се усложнява от факта, че министрите на земеделието в ЕС нямат представа с колко пари ще разполагат страните - какъв ще бъде бюджетът за финансова подкрепа на фермерите през следващия програмен период.
Причината за тази неяснота е, че ръководилите на държавите членки на ЕС все още не са взели окончателно решение за Многогодишната финансова рамка (МФР) 2021-2027 г., която представлява общият бюджет на Съюза. Докато това се случи, остават затворени за дискусия всички финансови разпоредби, които се отнасят до преходния период по ОСП.
Преди избухването на пандемията от коронавируса плановете на аграрното министерство бяха проектът на националния стратегически план на България за новата ОСП да бъде готов през декември тази година, а приемането му да стане през пролетта на 2021 г.
Както е известно, годишната подкрепа за българските земеделски производители с пари от ЕС и националния бюджет достига около 2 млрд. лв. по различни схеми и мерки.
Следете темата и на cap4us.agri.bg.