Къде се намират Рамсарските места в България?
Знаете ли кои са Рамсарските места в България и какво е тяхното значение?
Днес отбелязваме Световния ден на влажните зони за 27-ма поредна година. НаТозиДен през 1971 г. в иранския град Рамсар е сключено споразумение за опазване на влажните зони с международно значение и по-специално на местообитанията на водолюбиви птици, наречено още “Рамсарска конвенция".
България е сред първите държави, присъединили се към Конвенцията, като е представена с влажни зони с обща площ от почти 50 000 хектара, представляващи 0,45% от територията на страната.
Влажните зони са екосистеми, в които водата е основният фактор, от който зависят екологичните условия и свързаните с тях животни и растения. Така наречените “Рамсарски места" са най-важните влажни зони у нас. За съжаление, губим тези ценни природни местообитания с плашеща скорост - в световен мащаб влажните зони деградират 3 пъти по-бързо от горите.
В списъка на Конвенцията за влажните зони с международно значение, България е представена с 11 влажни зони, с обща площ 49912,43 ха – "Атанасовско езеро", "Комплекс Беленски острови", "Дуранкулашко езеро", "Остров Ибиша", "Шабленско езеро", "Местността Пода", "Поморийско езеро", "Комплекс Ропотамо", "Езеро Сребърна", "Езеро Вая" и "Карстов комплекс Драгоманско блато".
Защо трябва да опазваме влажните зони?
- Те са едни от най-продуктивните екосистеми на Земята. Поддържат богатство от растения, риби, земноводни, влечуги, птици, бозайници и безгръбначни.
- Имат изключително важна роля за кръговрата на водата като възстановяават водните запаси и похранват подпочвените води.
- Особенно ценна е способността им да пречистват преминаващите през тях води. - На много места места по света се изграждат изкуствени блата с тази цел.
- Влажните зони предпазват от наводнения, като поемат голяма част от повърхностните води.
- В утайките им се задържат въглероден диоксид, метан и др. газове, затова са важни за смекчаване на климатичните промени.
- Имат голяма стойност за живота на хората като водоизточник, място за риболов, събиране на билки, животновъдство и др. Плодотворните почви около тях са подходящи за земеделие.
- Предлагат добри условия за отдих и туризъм.