Кугарите от Крумово спасили 14 бедстващи в Мизия
Общо 14 бедстващи от Мизия са били спасени с Кугарите на 24 авиобаза в Крумово. Това съобщи полковник Петьо Мирчев, зам.-командир на базата и пилот, който също е участвал в мисията. Били са спасени най-вече възрастни и неподвижни хора. Силата на военновъздушните сили се използва за пореден път, когато с други средства е невъзможно спасяването на хора, каза полк. Мирчев.
При такива бедствия е наложително създаването на кризисен щаб, който да разполага с някакви средства и начини на работа, смята пилотът. Точно това е моментът, в който трябва да се обединяват усилията и на Гражданска защита, и на пожарната и съответно да се използват възможностите на военновъздушните сили. Всички тези действия трябва да бъдат координирани.
И вчера, както и в случая в Албена, и в Бисер, използването на вертолетите е единственото средство да бъдат спасени хора, каза още полк. Мирчев. Това е, когато с лодки не може да се достигне до определена къща и до определено място.
Вчера задачата на Кугарите е била такава - първо да извършват разузнаване и наблюдение. Където са се виждали хора, застанали на прозорците на втория етаж, каквито е имало доста, на покривите, на гаражите, на балконите и на терасите, са се намесвали спасителите от вертолетите.
По думите на полк. Мирчев, вчера са били използвани спасителите с лодки, освен лебедката за спасяване на хора, защото е имало много възрастни хора. Оказало се е, че някои от спасените са трудно подвижни. Ако се прибави и паниката винаги има риск за спасителите, каза полк. Мирчев.
"Нашият спасител виси на въже на височина някъде около 40-50 метра и се опитва да помогне на бедстващия, но в тази ситуация е трудно да се предвиди как бедстващия ще реагира", добави той.
Възможно е, вместо да изпълнява указанията на спасителя, да му създаде проблеми. В Мизия някои от далекопроводите са в непосредствена близост - на 2-3 метра. И затова съществува риск като се спусне лебедката за спасителя по въжето - това разстояние е толкова късо, между тези далекопроводи и къщата, че най-малкият полъх или нежелана реакция от бедстващия може да оплете въжето в далекопроводите. Затова именно е било решено да се ползват лодките, каза полк. Мирчев.
Източник: Радио "Фокус"