Кърлежи хапят по плажовете у нас и докарват смъртоносни заболявания. Това показва проверка, след като само за седмица край морето са били засечени 46 случая.
Членестоногите попадат там от кучетата, чайките и гларусите, крият се в пясъка и инфектират отпускарите с тежки зарази. Това съобщи проф. Камен Плочев, началник на Клиниката по инфекциозни, паразитни и тропически болести във Военномедицинска академия.
Популацията им е завишена, тъй като естествените плажове рядко се дезинфекцират срещу членестоноги, поясниха лекари.
46 случая на страшни трески са засечени в страната само за последната седмица. Повечето от тях са по морето, съобщи главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Всички те са причинени от кърлежи, уточни той.
Най-много са пациентите с марсилска треска - 18 само за седем дни. Със затоплянето на времето досега броят им е 266. За седмица други 15 човека са с лаймска болест, от началото на годината към момента те са 197. Съпрузи от Хасково са с твърде опасната ку-треска след летуване по Южното ни Черноморие. За осемте месеца на годината случаите са 10. Преди три дни вече има и пациент с кримска хеморагична треска.
Само щастливият шанс не е довел до смъртен случай, тъй като всички ухапани са потърсили веднага лекарска помощ и се лекуват, подчерта д-р Ангел Кунчев.
Руски туристи дори вече се отказват да почиват на нашето Черноморие заради зачестилите случаи на кърлежи там, показват социалните мрежи. Във форумите почитатели на нашето море споделят, че тази година няма да идват в България, тъй като се страхуват от кърлежи.
"Извадих си кърлежа сама. Занесох го на лекар, но той само сложи пластир върху раната, без да го изпрати за изследване. Наложи се да си направя изследвания за няколко вида треска, щом се върнах от Несебър", споделя Олга Смирнова от Брянск.
Десетки други също споделят притесненията си от гадинки в пясъците на нашите плажове.
Хеморагичната треска е една от най-опасните, пренасяни от кърлежи. Само минимална част от заразените с нея оцеляват, ако лечението започне навреме, не скри проф. Камен Плочев от ВМА. Тя е изключително заразна за околните. Последният й стадии уврежда всички вътрешни органи, от тях започва да тече кръв, също и от очите, ушите и устата.
Преди година цяло семейство от Гоцеделчевско загина от хеморагична треска. Преди няколко години пък целият медицински екип от ВМА лекувал мъж с тази диагноза. Той обаче почина, органите му се разлагаха от заразата, разказа доц. Плочев.
Източник: в. "Монитор"