© Plovdiv24.bg | | Договорът с мобилен оператор може да се прекрати по желание на абоната с едномесечно предизвестие, независимо от срока, за който е уредена предварително услугата. Това е записано в поправките в Закона за електронните съобщения, част от които депутатите гласуваха вчера, и се очаква да приемат окончателно днес. С промените се урежда процедура, която няма да позволява искането на неустойки от телекома при едностранно и предсрочно анулиране на договора.Освен това при подписването на нов документ за мобилни услуги в рамките на седмица хората ще могат да се откажат от него, отново без да дължат и лев на компанията за това.
Със законодателните промени депутатите слагат край и на загробващите договори, като поставят лимит от две години като максимален срок за действие. В случай че абонатът иска да продължи да ползва услугата, трябва да се парафира нов документ, а не старият да се подновява автоматично както в момента.
На мобилните оператори се вменява и задължението да сигнализират, когато сметката на клиента достигне 90% от месечния лимит. Целта е да не се позволят шашми с номерата, при които някой навърта сметка на гърба на чужд номер.
Поправките в закона атакуват и мудните телекоми, които не пренасят в срок GSM номера при поискване от абоната да ги замени с техен конкурент. За такова нарушение депутатите разписват солени глоби - от 5000 до 60 000 лв. В първоначалния вариант на законопроекта се предвиждаше значително по-ниска санкция - от 1000 до 5000 лв., ако нарушението е спрямо физическо лице, а високата глоба се предвиждаше само при гаф с фирма или дипломатическа организация. В крайна сметка обаче парламентаристите решиха, че не трябва да се прави разделение в нарушението.
Те обмислят и строг контрол на операторите и заради есемесите, с които обстрелват абонатите си в агитация да участват в телевизионни игри. Забраната за изпращане на такъв тип съобщения се предвижда с поправки в друг закон.
С гласуването на окончателните промени в Закона за електронните съобщения всички кабели за интернет, телевизия или друга услуга, които в момента опасват междублоковите пространства, ще трябва да изчезнат, като се вкарат под земята. Жици ще могат да се прокарват само в малките населени места до 10 хил. души или в квартали с ниско строителство - до 10 м.
Източник: в. "Монитор" |