Обикновено след преяждането по време на празниците следва гладуването. Какви са рисковете от прехранване, а после от резките диети с глад? Какви са първите симптоми, при които да се потърси лекар? - темата коментира хирургът д-р Георги Желев в рубриката "Питай експерта" в "Денят започва".
"За никой няма да е вредно след празниците, когато е имало питейни и хранителни злоупотреби да погладува малко. Гладът в кратки срокове е полезен за организма. Продължителното гладуване обаче увеличава честота на заболеваемост на жлъчнокаменна болест.
"От тази болест страдат 10-15% от световното население. Повечето пациенти не проявяват никакви клинични признаци на заболяването. Ако има симптоматика от страна на жлъчнокаменна болест, то се налага оперативна намеса. Добре е жлъчният мехур да бъде отстранен навреме, а не в последния момента, когато усложненията правят оперативното лечение несигурно."
"Отстраняването на жлъчния мехур не е безобидна операция, но няма трайно нарушаване на качеството на живот на пациента след нея."
"Алкохолът също е сериозен фактор за заболявания на жлъчната панкреасна система. Има генетични фактори за развитие на алкохолния панкреатит. Има хора, които изпитват литри концентрат и не развиват хроничен панкреатит, други пък само от еднократно прекаляване, е възможно да развият заболявания.
"Най-малко дразни на стомашно-чревния тракт качественият алкохол. А най-много дразни червеното вино, по средата са бирата и бялото вино. Домашният алкохол е много рисков. Световната здравна организация приема за нормално 40 грама концентрат дневно", допълва той