Лекар каза колко често да се мажем със слънцезащитен крем

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
15:31 / 23.07.2024
3790
Лятото ни мами с море и плажове, иска ни се да се излегнем на слънце. То обаче може да бъде опасно. Ето какво сподели д-р Матеева за грижата за кожата през лятото:

"Слънцето има много полезни ефекти върху човешкото тяло. Един пример за това е стимулирането на секрецията на хормоните ендорфини, които подобряват настроението. Без слънчевите лъчи е невъзможно да се синтезира витамин D, който е необходим за здравината на костите и доброто функциониране на имунната система, в това число и за предпазването от инфекции. 

Вредата идва, когато се излагаме прекомерно на слънце. Кожата страда и дава предупредителни сигнали с появата на тен (почерняването) или с изгаряне. Почерняването се предизвиква от UVA лъчите, а изгарянето – от UVB лъчите. И двата вида лъчи от слънчевия спектър в крайна сметка ускоряват процеса на стареене на кожата и могат да доведат до поява на доброкачетвени и злокачествени кожни новообразувания", коментира тя пред в. “Доктор".

"Още през 50-те години на ХХ век е открита пряката връзка между слънчевото изгаряне, тенът и развитието на кожен меланом и карциноми. 

Почерняването е защитна реакция на кожата срещу слънчевите лъчи, с която тя се бори, за да защити ДНК в ядрото на своите клетки. UV-лъчите водят до директно увреждане на ДНК, при което клетката се трансформира в злокачествена – появяват се кожни карциноми и злокачествен меланом. Меланомът (черният рак на кожата) е най-злокачественото новообразувание, от което на всеки 9 минути умира човек", каза още лекарят.

В обществото битува опасното схващане, че еднократното намазване с продукт за слънцезащита ни "купува индулгенция“ за целия ден и можем да събираме безнаказано слънчев тен. Тази илюзия за защита може да нанесе повече вреда, отколкото е ползата от еднократната апликация на слънцезащитния продукт, категорична бе д-р Матеева. 

"Слънцезащитният фактор, обозначен на етикета на продукта, е съобразен с нанасяне на два часа, и то в оптимално количество. След това време, ако не се поднови, защитата пада. 

Затова препоръчваме да се взимат продукти с най-висок слънцезащитен фактор SPF 50+, тъй като дори и след два часа ще има относително добра остатъчна слънцезащита, ако повторната апликация се забави. Даваме си сметка, че малко хора са толкова прецизни да подновяват апликацията на слънцезащитния продукт винаги в точното време.

Освен това е почти сигурно, че продуктът ще бъде нанесен в по-малко от необходимото количество. При оптималното нанасяне една туба фотозащита би трябвало да стигне за предпазване на един човек за около седмица, когато ежедневно се излага на слънце. Обикновено обаче една слънцезащита се ползва от семейството за цялата почивка, а нерядко може да остане и до следващия сезон", допълни тя.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1072):
30.09.2024 Днес е последният работен ден за десетки сезонни работници
28.09.2024 Спасител: Алкохолът в заведенията е много скъп и масово се пиеше на плажа, имаше много удавени
27.09.2024 Експерт: Бум на американски туристи у нас, ето защо
25.09.2024 Докога е безопасно да се влиза в морето?
24.09.2024 Собственици на хотели по Черноморието принудени да затварят по-рано
24.09.2024 Хотелиер: Мъртвило е! Най-плашещо е, че започнахме да губим и сигурните ни пазари
Още новини от Национални новини:
Фолкпевица катастрофира, колата е по таван!
Първи подробности за тежката катастрофа на прохода Петрохан
Историята на двореца в Балчик - любимото място на кралица Мария Е...
Вие питате, ние отговаряме: Има механизъм – какво следва с издаде...
Камера засне как Брендо пристига с 10 души въоръжена охрана в ден...
Експерт по сигурността: Ще стигнем до точката, след която ще тряб...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).