Лекар препоръча алтернатива на PCR теста, ето предимствата
Общопрактикуващите лекари вече имат сериозен опит с лечението на коронавируса. Повечето пациенти първоначално имат един, два, три симптома на инфекцията, а впоследствие се развиват и останалите. Важно е ранното диагностициране на такива пациенти, защото едва 7,7% от заболелите се лекуват в болници, останалите 92% се лекуват в домашни условия. Това заяви в ефира на БНТ общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов - заместник-председател на БЛС.
"Ако един пациент има и петте симптома, това ще бъде прецедент. Това, което Касата предлага, са пет от седемте симптома, като единият е измерването на сатурацията, което не във всеки кабинет може да се направи. Има и много други симптоми, които в течение на времето откриваме при нашите пациенти и бихме желали те да бъдат включени в критериите за отпускане на тест.
Нека този тест да не бъде скъпият PCR, а да бъде антигенният, който е в пъти по-евтин и е много близък като точност на изследването до PCR теста. Така много повече пациенти ще бъдат тествани, включително и на места, където няма специални пунктове за това", предложи д-р Брънзалов. Според него, обаче, тестването не бива да се извършва в кабинетите на общопрактикуващите лекари, защото те се посещават и от рискови пациенти. "Ние не можем да достигнем такава степен на сигурност на незаболелите от COVID пациенти, които посещават нашите кабинети", беше категоричен той.
При този голям наплив на пациенти със симптоми на коронавирус и при изискването да са налице 5 от 7 симптома за да има тест, ние ще трябва да си измисляме такива, призна д-р Брънзалов. "Ние трябва да измислим механизъм колкото се може по-бързо да бъде тестван даден пациент, тестът да бъде много по-бърз, какъвто е антигенният, и след това сме предложили алгоритъм - при неясноти относно поведението на пациента, той да бъде доуточнен с PCR, за да започне неговото лечение - дали ще бъде хоспитализиран или ще бъде насочен за домашно лечение", изложи предложенията на общопрактикуващите лекари той.