Лекар със съвет към родителите: Децата да се водят на плаж между 8 и 10 часа, както и между 16 и 18 часа

Автор: ИА Фокус
Коментари (1)
16:32 / 04.08.2024
2553
Децата да се водят на плаж между 8 и 10 часа, както и между 16 и 18 часа, за да е безопасна лятната почивката за тях. Това каза общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова в ефира на bTV.

"Ходенето на море през лятото е голяма забава за малчуганите, но както е казал Нушич: "Създайте условия на едно дете да направи беля и ако то не я направи, извикайте лекар". Възможностите да се случи нещо неприятно, докато сме с деца на море, са много големи", обясни тя.

Според специалистът родителите обикновено се страхуват от влизането на децата във водата, но рискове крият както плажа и различните атракции, така и пътищата около пясъчните ивици.

"Прави ми впечатление, че в голямата си част децата са без бански на плажа. Всяко дете трябва да има бански, за да не замърсява органите си с пясък, което пък би създало условия за възникването на инфекция. Обикновено родителите смятат, че когато децата се пекат голи, ефектът е по-добър, но това не е така", посочи още д-р Николова.

Тя посочи също така, че на плажа вижда твърде малки деца, които не би трябвало да се водят на море. Специалистът подчерта също така, че на плажа може да се ходи само с деца, които са навършили поне 6-месечна възраст. Кърмачетата според нея "нямат място на плажа".

"Децата между 6-месечна възраст и 2 годинки трябва да са на сянка, под чадъра, ако ще бъдат водени на плаж. Те трябва да са облечени в памучни дрешки и задължително да имат шапка на главата. Много често се забравят слънцезащитните кремове, които предпазват нежната бебешка кожа от изгаряния", обясни още общопрактикуващият лекар.

Д-р Николова подчерта, че е виждала малки деца с втора степен изгаряне и мехури по тялото, защото са оставени от родителите си дълго време на слънце с идеята, че така ще повишат имунитета му. Подобно поведение обаче завършва с приемането на детето в болница с тежки изгаряния и дехидратация.

"В медицината има едно правило: "Първо не вреди". Това означава, че на първо място не бива да се допуска детето да получи топлинен удар или да изгори на слънце", поясни още тя.

Тя коментира и темата за ентеровирусите. Според нея е нормално децата да пипат всякакви повърхности по плажа и след това са си слагат ръцете в устата. Това води до заразяването с тези вируси и до появата на неприятните симптоми при малчуганите – като повръщане, диария и висока температура.

"Важно е да се спазва добра хигиена, както и да се внимава с храненето на децата на плажа", поясни тя и подчерта, че на плажа децата няма как да се заразят с COVID-19, защото там има достатъчно слънце и пространството е отворено.

Виж коментарите (1)

Още по темата (1064):
18.09.2024 Трагедия в морето край Приморско
17.09.2024 Панделиева: По морето след 31 август е пълна скръб, бизнесът вика "Къш бе! Аре да ви нема"
16.09.2024 Не прибирайте банските в дълбокия гардероб
15.09.2024 Интензивен трафик по границите ни
15.09.2024 Следобед ни очаква много дъжд
13.09.2024 Проф. Георги Рачев: Неделя и понеделник ще са най-студените дни през
септември
Още новини от Национални новини:
Слави Трифонов не се сдържа: Мога да бъда много груб, даже може д...
Катастрофа затруднява движението по АМ "Тракия"
След полицейско преследване хванаха нелегални мигранти в Бургас
Даниел Митов за думите на македонския вицепремиер: За такава обид...
Черната кутия на падналия самолет край Граф Игнатиево ще бъде раз...
Пожар в локомотива спря влака София-Варна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).