След като установили, че на пациент с прободна рана в сърцето му остават не повече от 40 мин. живот, а най-близката кардиохирургия е на час и половина път, хирурзи и анестезиолози от русенската многопрофилна болница направили животоспасяваща операция на пострадалия мъж.
Ако се следват стриктно правилата, сега Здравната каса трябва да глоби и болницата, и опериращите лекари, защото отделението, в което се е случило спасяването на човешкия живот, не е било на необходимото ниво за подобни операции.
Пред Дарик директорът на МБАЛ Русе д-р Иван Стоянов посочи, че колегите му са направили това, което е трябвало, и добави, че за взимането на подобни решения хората трябва да се награждават, а не да се наказват.
След битов скандал в Многопрофилната болница в Русе е бил приет 45-годишен мъж с опасност за живота и прободна рана от нож в сърдечната област. В болницата не работи нито един лекар със специалност кардиохирургия, но хирурзите д-р Емил Михайлов и д-р Стефан Йовчев установили, че на пациента не му остава много време и решили да действат, разказа пред Дарик д-р Георги Тодоров от лекарската колегия в Русе.
"Всякакви разбирачи ще кажат, че законът е такъв, но искам да подчертая, че най-близката кардиохирургия се намира във Варна, на час и половина път с най-бързия шофьор, а сърдечният мускул щеше да се напълни с кръв на 40-ата минута. И докато докарат кардиохирург в Русе, на човека щеше да му се случи нещо, което го знаят и студентите по медицина - да му спре сърцето от това, че няма на къде да се разширява.
А не трябва да забравяме, че сърцето също е мускул, то може да се шие. И след като хирурзите са се чувствали абсолютно подготвени да спасяват живот, браво, че са го направили. Не трябва да забравяме и анестезиолозите в болницата - да решиш в спешен порядък да даваш упойка, когато знаеш, че колегата ти отсреща няма тази специалност, значи и ти трябва да си достатъчно смел, да вярваш в себе си и да си сигурен, че ако не го направиш, един човешки живот ще приключи", каза д-р Тодоров.
Случаят за пореден път доказва високото ниво на лекарите, които имаме, подчертава пред Дарик директорът на болницата Иван Стоянов. За него спасяването на човешкия живот трябва да бъде водещото, а не принципи или правни норми.
"Безспорно има моменти, в които лекарите трябва да вземат решение, което да бъде в полза на човешкия живот и човешкото здраве. Знам, че по този въпрос се коментират и правни норми и отговорности, но аз смятам, че всеки лекар трябва да може да поеме такива отговорности, когато се касае до спасяване на човешки живот.
Колегите са направили това, което трябва. Всяко друго решение нямаше да завърши по този добър начин. Това, което се коментира, че са нарушени правила, смятам, че това винаги се е случвало в медицината, винаги е било проблем за коментари, филми са правени за моралните принципи и за отговорността на лекарите... Аз смятам, че за такива постъпки, за такива решения, хората трябва да се награждават, а не да се наказват" завърши д-р Стоянов.
Въпреки спасения човешки живот, според Медицинския стандарт у нас подобна операция може да се извърши само в отделение по кардиохирургия с III ниво на компетентност. Това дава пълното право на Здравната каса да глоби и болницата и лекарите, спасили човешки живот.