Промените отнемат задължителното членство в професионалната организация, но с това и възможностите именно тя да гарантира профилактиката и здравето на животните, а оттам и качеството на храните. Защото когато няма ясни правила при изписването на медикаменти, ясни правила при следене за неразпространението на зарази, тогава няма варианти и за предотвратяването им, а на по-късен етап /дано не се налага/, но и за овладяването на епидемии.
С подписаната декларация БЪЛГАРСКИЯТ ЛЕКАРСКИ СЪЮЗ, БЪЛГАРСКИ ЗЪБОЛЕКАРСКИ СЪЮЗ, БЪЛГАРСКИ ВЕТЕРИНАРЕН СЪЮЗ, БЪЛГАРСКИ ФАРМАЦЕВТИЧЕН СЪЮЗ И БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ ПО ЗДРАВНИ ГРИЖИ категорично заявяват намеренията си да защитят не само професионалната практика на всички медици, както и работата на съсловните организации, но по този начин - основно правата на пациентите си.
"Този вид съсловни организации имат публичен характер и основната им роля е да бъдат партньор на държавните институции, като гарант за спазване на всички световни, европейски и национални норми. Те носят отговорност за своите членове по отношение на тяхната професионална квалификация и практика, с което се гарантира на българското общество национална здравна сигурност", се казва още в декларацията. Ето защо е наложително запазването на задължителното членство при регулираните професии в единни съсловни организации.
Лекарите, стоматолозите и фармацевтите обявиха, че застават зад всички планирани действия на БЪЛГАРСКИ ВЕТЕРИНАРЕН СЪЮЗ, които имат за цел да се противопоставят на идеята за премахване на задължителното членство в съсловната организация на ветеринарните лекари.
Декларацията е адресирана до председателя на НС Цецка Цачева, председателя на Коминисята по земеделие и гори Десислава Танева и председателя на комисията по здравеопазване към НС Даниела Дириткова.