Занапред медикамент с производствена цена 10 лв. ще може да се продава за 12.70 лв. вместо сегашните 13.40 лв. За тези медикаменти търговците на дребно ще си начисляват средно 19% надценка при 24% в момента.
Извън регулация остават единствено цените на препаратите, които се продават без рецепта. Те няма да се пререгистрират, нито ще имат зададени от държавата надценки.
Ефектът от тази ценова политика ще е негативен, смятат обаче от съюза на фармацевтите. Оттам изтъкват, че не всички аптеки в момента продават на максималната допустима цена и занапред ще бъдат принудени да ударят тавана, за да не пострадат финансово. "Заради твърде ниските цени на медикаментите в позитивния списък част от аптеките ще предпочетат да не работят с касата и така ще се затрудни достъпът до медикаменти", коментира председателят на съсловната организация Мирослав Ненчев. По-малките аптеки щели да фалират, а на новите ниски надценки можели да издържат само веригите, съществуващи въпреки забраната в закона. "Пътят за поевтиняване на лекарствата не е в орязването на допустимите надценки, а в контрола върху производствената цена и намаляването на ДДС", изтъкват още фармацевтите. Те са готови да протестират ефективно, като затварят ежедневно аптеките за по един час, ако новите правила влязат в сила.
Срещу промяната скочиха и депутати. Според шефа на здравната комисия в парламента Борислав Китов наредбата ще доведе до декапитализация на малките аптеки. Освен това фармацевтите ще искат да продават по-скъпи препарати заради по-високата позволена надценка. Според независимия Лъчезар Иванов освен до фалити промяната ще доведе и до дефицит на някои лекарства. Фалити предрече и Руденко Йорданов от БСП.
Заради твърде ниските цени у нас има опасност производителите изобщо да не внасят някои по-редки медикаменти, смятат представители на чужди фармацевтични компании. Според тях в България регистрираните цени на производител са най-ниските в ЕС. Това не важи за крайните цени за пациентите, защото върху тях се начисляват надценки и ДДС. Според новата наредба на МЗ у нас ще се регистрират цени, не по-високи от най-ниските в 9 държави от ЕС, съпоставими с България. Производителите обаче нямат интерес да продават на толкова ниски цени, при положение че пазарът у нас е малък.
Според здравно министерство правилата за регистрация на цени и досега са били такива, а не се е забелязало фирмите да бягат от българския пазар.
Информацията е на вестник "Сега".