Левон Хампарцумян с важен коментар за влизането ни в еврозоната

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
15:04 / 22.05.2022
3778
Политическият риск за България е един от най-високите от страните в ЕС заради амбивалентната позиция на политиците по отношение на ЕС, НАТО и влизането в еврозоната. Тази несигурност обезкуражава дългосрочните чуждестранни инвестиции в България и те се пренасочват към политически по-стабилни държави. Това коментира Левон Хампарцумян, финансист и председател на Българския форум на бизнес лидерите, в ефира на BloomberTV.

"Когато инвеститорите планират стратегически веригите си за доставки, те ще си зададат въпроса дали да изграждат важни производства в България, след като тя е с единия крак в Европа, а с другия някъде другаде. Преживяхме нещо подобно през 90-те години, когато югославските войни ни отделиха от Европа и големите инвестиции като автомобилни производства и авиолинии се осъществиха в Централна Европа, а не при нас. Хърватите и румънците са много по-ясни в позициите си. Хърватия влезе след нас в ЕС, но ще влезе преди нас в еврозоната“, посочи Хампарцумян.

Той предупреди, че популистките аргументи срещу влизането ни в еврозоната и нежеланието на българските политици да им опонират са опасни за страната.

"Няма смисъл да се замерваме с опорни точки, а с валидни аргументи. Всички страни, които приеха еврото днес са по-добре, отколкото бяха преди да го приемат“, подчертава той. Според него другият валиден аргумент е, че еврото служи като геополитическа котва, която ни държи в НАТО и ЕС в случай, че на власт дойдат политици, които "ще искат да правят референдуми и да ни вадят от ЕС и НАТО“, каза банкерът.

Технически излизането от еврото ще бъде непосилно за тях и това ще подсигури оставането ни в геополитическото влияние на Европа.

По отношение на инфлацията финансистът смята, че тя ще бъде продължителна, но това няма как да се избегне, тъй като е част от икономически цикъл, започнал преди пандемията и войната.

"Още преди пандемията и войната се напечатаха доста пари заради мерките на ЕЦБ и Федералния резерв след кризата от 2008-2009 г. Беше ясно, че в един момент когато се обърне цикълът и тази подкрепа се оттегли, ще трябва да има и по-висока инфлация и лихви. Въпросът е този процес да се управлява така, че да няма резки шокове, а плавно повишаване на лихвите и укротяване на инфлацията между 5% и 10% за относително дълъг период между 5 и 10 години, за да може да се постигне баланс“, каза той.

Виж коментарите (3)

Още по темата (632):
09.04.2025 БНБ с важни отговори за еврото по въпроси, които ни засягат
09.04.2025 Ето така ще изглеждат българските евромонети
08.04.2025 Изказване, че ако не си изхарчим заплатата до 6 месеца, то тя директно ще изчезне от сметката, възмути икономисти
08.04.2025 Много българи ще трябва да извадят парите под дюшеците и да ги вкарат в банките преди въвеждане на еврото
07.04.2025 Икономист: Българите ще видят рязка обезценка на доходите и спестяванията си, ако тръгнат по този "суверенен" път
06.04.2025 Икономист: Очаква се ръст на реалните заплати, след като България влезе в еврозоната
Още новини от Национални новини:
Предложиха ресторанти да бъдат затваряни за 6 месеца, ако се допу...
Мария е на 25 години е от ромски произход, студентка е по медицин...
13 години след атентата на "Сарафово": България връща на Ливан тя...
Експерт с предупреждение за новите дрехи, които купуваме
Ограничават движението по част от АМ "Тракия"
Експерт по пътна безопасност за трагедията със Сияна: На 99% всич...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).