"Най-много обаче са оплакванията от близки на починали, на които болници са отказали да предоставят пълна информация за лечението. Те нямат право да им отказват", разказа Шопова. С удостоверение за наследници, роднините могат да получат заверени копия от цялата медицинска документация за техния близък или на място да се запознаят с нея.
"Имаме доста жалби от родители на починали деца, на които е отказана информация. Ние издаваме задължителни предписания към болниците незабавно да се предостави. След обжалване от здравните заведения и на двете съдебни инстанции бяха потвърдени нашите становища", допълни Шопова.
Два големи медицински центъра в Бургас пък работят, без да са администратори на лични данни. Издадени са наказателни постановления и са наложени солидни глоби.
Държавна болница пък искала от Комисията да й разреши да бъдат интервюирани нейни бивши пациенти.
"Искаха да се обаждат по телефоните на хора на 60-годишна възраст със специфично заболяване, за да им предложат да участват в нов метод на лечение. Категорично забранихме, защото болните са дали личните си данни за лечението в болницата", обясни още Шопова.
Тя разказа и случай, в който жена получила призовка за дело срещу нея за обезщетение и когато проверила в съда за какво става дума, към исковата жалба била прикачена нейна епикриза от психиатрично заведение.
Проверката на Комисията по жалба от дамата установила, че мъжът, който я съди за обида, е шофьор на линейка в психиатрията и старшата сестра там му дала епикризата. Болницата е наказала своите служители, а Комисията е глобила лечебницата с 15 000 лв.
Източник: в. "Монитор"