Личните лекари искат потребителската такса да се повиши
Вдигане на размера на за медицински преглед предлагат от Сдружението на общопрактикуващите лекари. Председателят на организацията д-р Любомир Киров припомни, че размерът от 2 лева и 90 стотинки, който заплащат пълнолетните здравноосигурени, не е променян от 2012 година.
По думите му заради близо 1 милион здравнонеосигурени граждани здравната система ежегодно губи по 360 милиона лева, а през последните десет години броят на неосигурените не се променя. Според него трябва да се намери начин да се увеличат общо средствата за здравеопазване. Той припомни, че има голяма група от лица, за които държавата не плаща пълния размер на здравната вноска.
Изправени сме пред сериозна ситуация, тъй като работим в инертна система и всяка промяна дава резултат след години и ако сега вземем някакви мерки, ще видим резултатите след минимум осем години, каза председателят на парламентарната комисия по здравеопазване доц. Антон Тонев, цитиран от БНР.
Д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз, посочи, че сред лекарите в страната не повече от 13-14 процента са до 50-годишна възраст, а най-много работещи общопрактикуващи лекари има в областите София, Пловдив и Варна, а най-малко – в Разград, Търговище, Смолян и Кърджали.
Регионален дисбаланс, концентрация на лекарски практики в големите градове, недостиг на медици в малките и труднодостъпни населени места, липса на адекватни стимули за общопрактикуващите лекари, отчете заместник-министърът на здравеопазването Тома Томов. По думите му осигуреността с общопрактикуващи лекари в страната е на едно от най-ниските нива на осигуреност в ЕС.