© Plovdiv24.bg | | През тази година лихвите по кредитите в България ще останат без съществена промяна, въпреки че в световен мащаб те се покачват заради инфлацията. Това прогнозираха вчера банкери по време на финансовия форум "Шумът на парите". Причините за задържане на лихвените нива у нас са стабилната ни икономика и ожесточената конкуренция между трезорите.В момента състоянието на българското стопанство е по-добро от това на много държави в еврозоната, а лихвите по кредитите са добре обезпечени, коментираха заети в банковия сектор. От там припомниха още, че инфлацията тласка лихвените нива нагоре в много страни по света, но тази тенденция засега не се пренася на вътрешния пазар.
С близо 2% са паднали лихвите по различните видове нови кредити от второто тримесечие на 2009 г. до момента, припомниха банкери. Според тях дори е възможно потребителските заеми да поевтинеят още до края на годината.
Лихвите по всички видове кредити може да паднат още само след като българските банки могат да набавят повече евтино външно финансиране, което да използват за отпускане на заеми. Преди кризата външното финансиране на банковата система у нас е било около 25%, а сега е 10%, обясни Асен Ягодин, главен изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР). В момента обаче, за да отпускат кредити, трезорите използват финансиране от българския пазар по линия на привлечените депозити.
Според данни на БНБ към края на март лихвите по новите жилищни заеми в левове за домакинствата са средно 8,33%. За старите клиенти лихвата е около 9,24%. Средният лихвен процент за нови потребителски кредити е 12,11%, а за стари - 12,24%.
През 2011 г. обаче домакинствата ще продължат да спестяват повече и да теглят по-малко кредити, прогнозираха банкери. Към края на март депозитите на частни лица са за близо 28 млрд. лева, а изтеглените кредити - за около 19 млрд. лева.
"За тази година това съотношение не би се променило и спестяванията на домакинствата ще останат по-високи от тези на фирмите", коментира Ягодин. Трезорите искат да отпускат нови кредити, но бизнесът и домакинствата все още са предпазливи.
Ягодин обясни още, че през тази година движещо ще е ипотечното кредитиране, при което първо се появиха признаци за възстановяване след кризата. След това постепенно се очаква съживяване при фирмените и потребителските заеми.
Банкерите са единодушни, че цените на имотите в големите градове на България вече са достигнали дъното и започват да се стабилизират. Според тях в момента на пазара има много оферти за ипотечни кредити.
Източник: в. "Монитор" |