© | | "Предизборната кампания за евровота се очертава грозна и компроматна. Очакваме поредните фалшиви акции като костинбродската. Знак за това са и кодексът "Манолова", и заявката на управляващите, че ще "изровят земята", за да спечелят." Така народният представител от ПП ГЕРБ Лиляна Павлова коментира предстоящите избори на среща с жители на варненския район "Аспарухово". Според нея кампанията ще премине без истински дебат по политики и перспективи, какъвто е необходим. Срещата, която се състоя в читалището на "Аспарухово", бе по инициатива на общинския ръководител на ПП ГЕРБ в района Иван Луков, който е и председател на варненския местен парламент. В разговора се включиха още кметът на "Аспарохово" Йордан Николов и общинският съветник Валентина Софрониева. Много от въпросите на гражданите бяха свързани с проекта за "Кара дере", който предизвика противоречиви реакции. В отговор Лиляна Павлова разясни, че през 2007 г. за местността са издадени 70 разрешения за строеж, за които не се е изисквала екологична оценка. Част от разрешителните, които имат 3-годишна давност, са подновявани, така че през 2013 г. са останали 25 от тях. В момента тече едногодишният срок, в който те отново могат да бъдат подновени, за да започне строителство.
"Не съм против инвестициите, но не и на самия бряг, в пясъка и дори, ако може, в морето. Притеснява ме и ненадейното решение на правителството за подписване на меморандум с инвеститора в "Кара дере". Подозрително е дали той изобщо има наличните финансови средства, които се изискват по закон, а паралелно с това правителството предвижда за всички строежи четвърта, пета категория да не се изисква екологична оценка", отчете Лиляна Павлова.
Тя припомни още, че "Кара дере" е в "Натура 2000", а според Закона за устройство на територията не могат да се издават разрешения за строеж, ако към тях няма прикрепено решение по ОВОС. Това изискване бе заложено по време на мандата на правителството на Бойко Борисов именно по инициатива на Павлова. Народният представител категорично опроверга твърденията на правителството, че издавайки на инвеститора сертификат за клас "А", държавата няма да даде нито лев за проекта. "По Закона за насърчаване на инвестициите при този тип инвеститори държавата е длъжна да осигури цялата инфраструктура", обясни Павлова.Гражданите на "Аспарухово" обсъдиха с нея и актуалната политическа ситуация. Във фокуса на разговорите бяха още перспективите за изграждането на инфраструктура, в това число възможностите за строителство на магистралите "Хемус" и "Черно море", за цялостен ремонт на Аспаруховия мост.
Остри критики по адрес на управляващите Лиляна Павлова отправи относно работата по европрограмите, липсата на обективни критерии за оценка на проектите, които трябва да гарантират растеж на общините. Като изключително тревожен знак за икономиката на страната ни народният представител изтъкна ръста на безработицата. Изкуственото занижаване на цените на тока пък бе определено от Лиляна Павлова като "предизборен театър с електроразпределителните дружества", който много скоро ще се окаже бомба със закъснител.
"Най-вероятно умишлено водят НЕК към фалит, за да изкупят скъпите активи. Наближава моментът, когато токът ударно ще поскъпне и то с минимум 30%", прогнозира Лиляна Павлова.
От настоятелството на читалището в "Аспарухово" споделиха с народния представител амбициите си някогашната кино зала с повече от 500 места да бъде ремонтирана, за да се превърне в културната сцена на района. Лиляна Павлова набеляза възможностите по различни програми, чрез които би могъл да се финансира проектът.
По-рано вчера тя проведе своя приемен ден във Варна. Множество граждани потърсиха съдействието й за решаването на имотни казуси и прокарването на законодателни инициативи. |