Логистичният бранш в готовност за поръчките за Коледа
Логистичният бранш и транспортният сектор у нас са подготвени да посрещнат по-голям обем от пратки към България преди празниците. Към момента не се очертава сериозен колапс в доставките от Китай и други страни. Това обясни пред БНР доц. Момчил Антов, председател на УС на Националната организация на митническите агенти и експерт по спедиторски услуги.
"В крайна сметка това не е изненадващо – "черният петък“ не е изненадващ, Коледа. Хората би трябвало да планират и да си организират нещата навреме“, коментира той в предаването "Преди всички“.
Според Антов трябва да се въоръжим с търпение, защото куриерските фирми не наемат допълнително служители заради ограничения брой дни с по-голямо натоварване.
Средното транзитно време за пратки от Китай, които пристигат с кораби, е около месец-месец и половина, поясни експертът.
"Това, въпреки кризата и всички затруднения, които изпитаха някои китайски пристанища, продължава да се поддържа като график. Проблемът с пратките от Китай не е толкова във времето за доставка, проблемът идва с разходите, които трябва да бъдат добавени. Вече и китайските стоки не са толкова евтини и изгодни, именно поради повишените разходи за транспорт.“
Тази година ще платим с около 15-20% повече от платеното миналата година за подобни стоки, уточни Момчил Баев. Според него е резонно да има увеличение в цената на услугите на куриерските фирми заради повишените разходи за транспорт вследствие на скока в цените на горивата.
Баев съветва ако се ориентираме към пазаруване от сайтове извън България, да изберем доказали се такива, за да избегнем разочарование и неуредици около получаването на пратките.