Логопед: Средната възраст на подаване на устройство в живота на бебето е около шестия месец
В последните години зачестяват проблемите, свързани с говорното развитие на децата. Няма официална статистика, но специалистите отчитат тревожни тенденции.
"Всяко трето или четвърто дете има нужда от помощ. Един от факторите е задръжката в развитието на движенията. Изключително ранното въвеждане на устройствата под каквато и да е форма – телевизия, таблет, телефон, които не позволяват на децата да развият адекватно реч."
Това обясни пред БНР Ива Александрова, логопед и специалист по ранно детско развитие.
Това рефлектира осезателно и пряко върху развитието на говора при децата, категорична е тя.
"Средната възраст на подаване на устройство и включване в живота на бебето е около шестия месец. Това обаче е пикът в развитието на езиковите зони в мозъка. Детето е готово да учи език, да започне да повтаря, да се научава как да говори, как да движи лицето си. И в същото това време ние го спираме, като му даваме устройство."
Оставането твърде дълго време на пасирана храна също се отразява на езиковото развитие, предупреждава Ива Александрова.
Александрова е инициатор на кампанията за безплатни консултации "Логопед с добро сърце", чието шесто издание предстои."Каузата се случи за първи път преди 5 години. Тази година кампанията е шеста. Започна с необходимостта от профилактика, превенция на нарушенията. Ранната превенция е пътят да се избегне едно нарушение или терапията му да започне навреме", посочи тя в предаването "Хоризонт до обед".
Логопедия у нас се изучава на няколко места. Около 2000 специалисти работят в цялата страна, но този брой е крайно недостатъчен, обясни специалистът.
Има национална държавна програма за скрининг на ранни нарушения в езиковото развитие, която започва от 3-годишна възраст на децата, уточни Александрова.
Тя препоръчва всички родители да правят консултация с логопед, защото "понякога родителите не се тревожат, а трябва", докато в други случаи се тревожат, "а няма за какво".