© Plovdiv24.bg | | Инспекторите на екоминистерството погват общините да метат и мият улиците си заради изключително високата запрашеност на въздуха. Според МОСВ това се налага, защото до момента част от градските управи изобщо не се интересуват от проблема, а други правят формални проекти, от които няма реален ефект.Статистиката показва, че 25 общини у нас надхвърлят многократно евронормите за съдържание на вредни частици във въздуха. Вредните за здравето на хората облаци прахоляк създават и реална възможност България да бъде санкционирана от Европейския съд със солидна глоба.
Според шефа на дирекция в МОСВ Иван Ангелов срещу страната вече е започнала процедура за нарушение на договорените нива на серен диоксид. Мярката е предприета заради мръсния въздух на Перник, Димитровград и Гълъбово, отчетен през 2007 г. Почти 90% от замърсяванията на последния град идват от фабрика "Брикел" и ако тя не спре работа, страната почти сигурно ще бъде наказана, смята Иван Ангелов. Най-мръсните български градове според последните обобщени данни на МОСВ са Перник, София, Пловдив, Плевен, Велико Търново и Смолян.
Малко изненадващо сред най-прашните столични квартали заедно с работническите "Дружба" и "Надежда" попадат също тузарските "Хиподрума" и Павлово, както и възловото кръстовище Орлов мост. На тези места вместо нормата от 40 мг на куб. м средногодишната концентрация на прах надхвърля 66 мг и дори повече. В Перник пък най-мръсният въздух е измерен непосредствено до болницата, където достига 99 мг.
Според екоекспертите най-големите замърсители на въздуха са енергетиката и промишлеността. Но съществен принос имат също широко използваните у нас въглища за отопление, опесъчаването на улиците срещу заледяване и натовареният градски трафик. Според Иван Ангелов изключително лошите показатели през зимните месеци ни развалят статистика за цялата година. През някои от тях надхвърляме нормите повече от 3 пъти. Но гражданското общество у нас все още не е оценило например прекаленото използване на твърдо гориво в бита като екологичен проблем. Строителството също дава своя съществен принос за запрашването и макар законите да задължават строителните фирми да пръскат и мият обектите, това не се прави почти никъде.
Кюмбетата и ТЕЦ сред главните причини
Според класацията на МОСВ заради мръсните улици и печките на дърва мръсен въздух дишат в Асеновград, Варна, Перник и Смолян. Проблеми с чистотата на градската среда имат и във Велико Търново, Пазарджик, Благоевград, Никопол и Свищов.
В Девня, Пирдоп, Русе, Видин и Враца главният източник на замърсяването са енергетиката и промишленото производство. В тази група са още Монтана, Гълъбово, Димитровград, Бургас и Кърджали. Статистиката показва, че в Девня средногодишната запрашеност е 34 мг, а във Варна тя е 51 мг. Заедно с Пловдив морската столица се запрашва главно от транспорта. В София прахолякът се дължи на всички видове възможни замърсители.
Няма глобен кмет
До момента не е глобен нито един кмет за това, че градът, който управлява, е мръсен. Поради неясно описаните задължения и липсата на ефективни санкции общините не се трогват от призивите на екоминистерството да мият улиците и да метат. В скоро време МОСВ планира да издаде предписания при разрешителните за строеж общината задължително да иска ограждане на строителния обект, измиване на строителната и транспортната техника, както и на улицата.
Пълна промяна до идното лято
До 11 юни идната година трябва да вкараме чистотата на въздуха в европейските норми. Това предвижда нова директива, която замени старата. През април 2009 г. МОСВ вече направи опити да договори разсрочване на задълженията, които сме поели. Само че заради липса на интерес у общините пред ЕК бяха представени само 5 общински програми за очистване на въздуха. Заради това от комисията ни отказаха удължаване на сроковете, за да постигнем европейските еконорми. Освен това дипломатично ни дръпнаха ушите, че единствено климата сме посочили като причина за мръсния си въздух. От МОСВ се надяват общините най-после да се раздвижат, понеже инак глобите ще плащат всички данъкоплатци.
Източник: в. "Монитор" |