Факт е, обаче, че поради травми от пътни инциденти тази година не малко ученици няма да тръгнат навреме на училище. Има и деца, които за съжаление никога повече няма да прекрачат училищния праг, защото са загубили живота си при катастрофа на пътя.
За да бъде подобрена безопасността и сигурността на децата на пътя, отдел "Пътна полиция" при Главна дирекция "Национална полиция" съветва учениците да не забравят, че е важно да се научат да се пазят сами на пътя.
Препоръчително е заедно с родителите си, учащите да си преговорят най-безопасния и кратък маршрут от дома до училище и обратно, както и основните правила за движение като пешеходци.
Действията, които никога не трябва да се пропускат са: да се пресича при зелена светлина на светофара; движието да се извършва по тротоара и да се използват изградените подлези и надлези за пешеходци; да върви по банкета, отляво, срещу автомобилното движение.
От МВР съветват още да се използват светлоотразителни жилетки или елементи, които могат да се закрепят за облеклото или ученическата раница.
Закъснението за час не е повод за нарушаване правилата за движение на пътя, а ако кръстовището е оживено, пресичането с основната група пешеходци или с друг по-възрастен човек е препоръчително, припомнят още от МВР.
От институцията припомнят на всички родители, че не бива да забравят най-важното - безопасността на детето си. Детето е най-уязвимо, ако остане само, без наблюдение и контрол от възрастен.
Основен съвет за родителите на първокласници, е преди началото на учебната година да уточнят с малчуганите най-безопасния и кратък маршрут от дома до училище и обратно. Преминаването неколкократно по маршрута заедно с бъдещия ученик, също е наложително.
Желателно е в началото и в края на учебния ден да се осигури придружаването от родител или друг възрастен роднина или близък от и до училищния вход. Най-важен е личният пример, който детето вижда, затова не бива да се правят компромиси с пресичането на пешеходна пътека при червен светофар.
От полицията отправят апел към шофьорите да не забравят, че децата са уязвими на пътя - те тепърва се учат да се пазят сами. Шофирането в близост до детско или учебно заведение задължава спазването на ограничението на скоростта. Задължителна е и готовността за незабавно спиране - обикновено децата се движат на групи, но често някое от тях е изостанало и бърза да настигне другите. В този момент то забравя, че е на пътя и че там има други правила, припомнят от МВР.
Друг важен съвет е никога да не се спира върху пешеходната пътека. Това може да провокира децата да потърсят друго място за пресичане на пътното платно и да попаднат в риск от пътен инцидент.
Около учебните заведения скоростта трябва винаги да е под максимално разрешената. Често децата се движат към или стоят на спирките на групи и разговарят, без да забелязват, че са слезли от тротоара и са опасно близо до автомобилния поток, призовават от институцията.