Фалшивите оценки са вписвани в периода, в който родители на гимназисти съдеха просветното министерство и блокираха държавните зрелостни изпити. Тъй като директорите на гимназии не могат да издадат дипломи с липсващи изпити, там се пишеха годишните оценки от 12 клас по съответните предмети. "Това е напълно законно, защото ставаше по препоръка на министъра на Образованието и науката. Директорите са длъжни да го спазват, записано е в Наредба № 4, по която се определят документите, коментира началникът на Регионалния инспекторат по образование Ваня Кастрева.
Проблемът идва от там, че в чуждите университети дипломите се приемат като законни, защото са издадени от Министерството. Но вписаните данни не отговарят на действителността - изпит не е провеждан и няма никакви документи от него. Според Закона за народната просвета средното образование завършва с матура. Но тъй като вместо оценките от зрелостния изпит се вписват последните оценки от средното образование, те обикновено са по-високи от реалните, защото в последните месеци "се прави диплома", обясняват учители. Тогава най-често те "пускат" учениците и определени контролни работи се правят по няколко пъти, за да може балът от дипломата да е по-висок, признават и самите гимназисти.
От Министерството на образованието обясниха, че те не са имали сигнали или оплаквания за проблем с българските дипломи зад граница. Чуждестранните университети се информират за образователните системи и дипломите, издавани от други страни, допълниха от МОН. Зам-министърът Кирчо Атансов каза, че случаят е напълно законен, след като не е имало друг изход. От тази учебна година, независимо от решението на съда относно матурите, изпити ще има. Заради продължаващите протести на учениците срещу изпитите министърът на образованието Даниел Вълчев обеща, че ще има публичен дебат със зрелостниците.