Манолова: Правителството да разсрочи сметки, ДДС, други данъци и осигуровки докато трае кризата
Банката за развитие да осигури спешна ликвидност за малкия и среден бизнес, а държавата да спре създаването на държавния ВиК-холдинг с капитал от 1 млрд. лв. и да насочи средствата към фонд за кризисна подкрепа на бизнеса.
Във връзка с икономическите рискове пред страната вследствие на пандемията COVID-19 Гражданската платформа "Изправи се.БГ" призовава правителството да предприеме следните мерки за ограничаване щетите от кризата за гражданите, бизнеса и домакинствата:
1. Правителството да предложи, а Народното събрание да утвърди създаването на фонд за подпомагане на домакинствата, гражданите и бизнеса като споделен риск между тях и държавата. Контролът на разходите да се осъществява от специална парламентарна комисия.
2. Правителството да предложи специален пакет от мерки за малкия, среден и семеен бизнес, за да не се допускат фалити и загуба на работни места – по отношение на осигуровки и обезщетения на работниците при намалено работно време, заболяване, карантина, отпуск поради намаляване обема на работа, принудителен неплатен отпуск и за другите произтичащи от кризата случаи.
3. Правителството да спре създаването на обявения държавен ВиК-холдинг с капитал от 1 млрд. лева и да пренасочи средствата към фонд за кризисно подпомагане на малкия и среден бизнес.
4. Банката за развитие в скоростен порядък да разработи продукт за ликвидна подкрепа на малки и средни фирми, с оглед на прогнозата за критична ликвидност при тях в следващите седмици. Това да бъде широко оповестено чрез всички медии.
5. Министерствата на финансите и икономиката да предприемат пакет от мерки за отложено плащане на ДДС за периода на кризата, особено в най-засегнатите сектори като храни, лекарства и медицински изделия, детски храни, туризъм, услуги и др. , според тежестта на риска в секторите.
6. Министерството на туризма да предложи мерки за ограничаване на загубите на туристическия бранш - кредитни и данъчни ваканции за ДДС, туристически данък, такси смет и данък сгради, пренасочване на средствата за реклама към подпомагащи мерки и др.
7. Да се предприемат мерки от ресорните министри за разсрочване на месечните сметки на гражданите, малкия и семеен бизнес и домакинствата, докато трае кризата: енергийният министър - по отношение на сметките за ток, газ и парно; министърът на регионалното развитие - за сметките за вода; министърът на транспорта и съобщенията – за сметките към мобилните оператори.
8. Министерството на финансите да разработи помощен механизъм за застрашените от финансов колапс общини - разсрочване на задължения, кризисно подпомагане и вдигане праговете на допустимите дефицити като временна защитна мярка.
9. Социалното министерство да организира социален патронаж за възрастните хора от най-рисковите групи.