Американска туристическа инвазия, която да спаси туристическия сезон у нас и икономиката. Тази идея сподели лидерът на "Воля" и зам.-шеф на НС
Веселин Марешки пред БТВ. По думите му българите няма да могат да спасят туризма, след като повече от тях са използвали вече своите платени и неплатени отпуски.
"Щом се молим руснаците да помогнат, то нека и американците го направят. Да изпратят 1 млн. американски туристи, след като Тръмп благодари на нашето правителство, че е инвестирало милиарди долара в тяхната икономика. Да върнат жеста", заяви лидерът на "Воля", визирайки призивите за падане на визите за руснаците за почивка у нас.
Според него обсъжданите ваучери за почивка от 100 лева са безсмислени и прогнозира, че ще стане "търговия с ваучери“. Според него такива не трябва да се дават на всички, а само на социално слабите българи и да са на стойност между 350 до 500 лева.
Той определи мярката като 60/40 като добра, но не навсякъде е работеща. Според него трябва да има различни вариации като например 80/20 или 80/0.
Марешки поясни, че има 4000 служители, но само един от неговите бизнеси ще се възползва от мярката 60/40. Става въпрос за фитнес и за 10 човека.
Иначе той заяви, че няма как фирмите да се възползват от мярката 60/40, а партиите през това време да процъфтяват. Именно затова от "Воля“ продължават да настояват, че до края на мандата партиите не трябва да получават субсидии. Нямало опасност те да станат зависими от структури, а от собствените си избиратели, които ще плащали членски внос и дарения.
Иначе той очаква бензиностанциите да реагират на международните пазари и да има още по-голям спад на цените на горивата. Според него 1,6 лева за дизел е добра цена, дори и за тези, които слагат голяма надценка. Поясни, че има бензиностанции , които и сега работят на 1,4 лева.
Той определи като добро начало отварянето на паркове и градинки. Но предупреди, че мерките трябва да се спазват, тъй като има риск от нов "пламък" и разрастване на заразата. Иначе според него онези бизнеси и предприятия, които не биха поставили под риск от разширяване на заболяването, трябва да заработят максимално бързо. Именно затова са искали кризисен икономически щаб, че да има по-бърз изход от кризата.