Мартина Стефанова: Архитектурното наследство е материалното наследство, което води до духовното

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
19:00 / 30.08.2023
1544
Архитектурното наследство е важна тема, защото това е материалното наследство, което води до духовното. Това разказа в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ Мартина Стефанова – директор на Фондация "ДОМА Арт“. "Ние трябва да си тачим и съвременната българска история, която е от малко повече от 100 години насам. Това са сградите, както и историите, които стоят зад тези сгради. В България тепърва започва да се говори за архитектурното наследство и за българския архитектурен модернизъм покрай различни инициативи и хора.“

Българският архитектурен модернизъм е интересен, защото той съчетава всички стилове на ХХ век. Той се отличава от модернизма в световен мащаб, който е с по-изчистени геометрични форми: "Това е вече като отстъпва сецесиона 20-те години и започва да се появява тази световна тенденция, като там се преплитат и баухаус, авангарда, характеризира се с по-изчистени и геометрични форми, по-ниски тавани с обли геометрични елементи. Във Велико Търново Арт Хотел Новотел е една от най-емблематичните модернистични сгради – изцяло баухаус с лек брутализъм. Самата сграда е произведение на изкуството. Важно е да се говори повече за това архитектурно наследство, смята още Мартина Стефанова, -  защо то е изглеждало така, какви елементи има, какво е носил духът.“

Мартина Стефанова  разказа и за събитието "Напред в бъдещето: Отвъд центъра“, което ще се проведе във Велико Търново и е новата инициатива на Фондация “ДОМА Арт": "Инициативата представлява едно проучване на това архитектурно наследство между Велико Търново, Варна, Русе и редица други градове. Целта е да се изкара на преден план това, което имаме като архитектурно наследство: как ние го възприемаме, каква функция имат тези сгради, какво се случва в тях, има ли някаква съвременна културна част. Те могат да бъдат мултифункционални сгради. Има редица примери в цял свят за това как се съчетават няколко функции на едно място, като целта е да се запази тази обществена функция, тъй като те са със сериозно обществено значение. В рамките на тази година ние преминаваме през тези различни градове, където с различни хора: архитекти, артисти и активисти проучваме тяхното възможно бъдеще.“

"Нашата цел  е да видим кои са добрите примери и да помогнем за в бъдеще да има повече връзка между тези градове и да се случат и по-големи мащабни проекти, за да има една основа. А и да видим как във временен план можем да вдъхнем живот в тези стари сгради, а защо не и за постоянен. Така че темата за архитектурното наследство е изключително важна не само в София, но и в много други градове,“ изрази своето мнение Мартина Стефанова.

"Съвременното изкуство е това, което актуално се случва и как се работи със средата през изкуството, какви проекти, какви проблеми може да издигне. И съвременното изкуство подобно на архитектурата и градовете е нещо, което винаги е встрани, непонятно. Когато ние ги свържем, правим връзка между минало и настояще. Когато настоящето и миналото са в хармония, тогава можем да говорим за бъдещето. Факт е, че България изостава в това начинание – нямаме музеи за съвременно изкуство, нямаме музеи за модерно изкуство. Имаме огромен пропуск в културата, която включва и изкуството, която включва и архитектурата, и музиката,в която култура към днешно време, след Освобождението, има една дупка във всякакъв план. Ние не знаем стиловете в архитектурата, не знаем български модернизъм, което е уникално явление. В България ние имаме голям пропуск на всичките тези десетилетие развитие на архитектурата в световен мащаб, и българският архитектурен модернизъм наваксва всичко това, защото той е всичките стилове в едно. И този пропуск може да се навакса, и той се наваксва първо с проучване, което правим в рамките на този проект, наваксва се чрез хората, с които ние анализираме и мислим за съвременните функции, артистите, които рефлектират на това чисто като идея и как те могат да скъсят разстоянието между публиката, хората и този проблем. Това е един процес, в който първо трябва да покажем добрите примери, да ги увеличим, да започнем да разказваме повече за тях, и това е заразно. Така че може да се навакса, от нас зависи,“ заключи директорът на Фондация "ДОМА Арт“ Мартина Стефанова.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Вместо гофрети, цигари за 200 000 лева изкочиха от турски ТИР
НИМХ за времето другата седмица. Подгответе се!
Издигнаха паметник на лекарката, загинала при потопа в Царево
Експерт каза подробно за симптомите за вирусния менингит
Тежка катастрофа между патрулка и цивилна кола
Момичета намериха и върнаха телефон на самотна жена


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).