ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Мартина Стефанова: Архитектурното наследство е материалното наследство, което води до духовното
Автор: ИА Фокус 19:00 / 30.08.2023Коментари (0)1551
©
Архитектурното наследство е важна тема, защото това е материалното наследство, което води до духовното. Това разказа в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ Мартина Стефанова – директор на Фондация "ДОМА Арт“. "Ние трябва да си тачим и съвременната българска история, която е от малко повече от 100 години насам. Това са сградите, както и историите, които стоят зад тези сгради. В България тепърва започва да се говори за архитектурното наследство и за българския архитектурен модернизъм покрай различни инициативи и хора.“

Българският архитектурен модернизъм е интересен, защото той съчетава всички стилове на ХХ век. Той се отличава от модернизма в световен мащаб, който е с по-изчистени геометрични форми: "Това е вече като отстъпва сецесиона 20-те години и започва да се появява тази световна тенденция, като там се преплитат и баухаус, авангарда, характеризира се с по-изчистени и геометрични форми, по-ниски тавани с обли геометрични елементи. Във Велико Търново Арт Хотел Новотел е една от най-емблематичните модернистични сгради – изцяло баухаус с лек брутализъм. Самата сграда е произведение на изкуството. Важно е да се говори повече за това архитектурно наследство, смята още Мартина Стефанова, -  защо то е изглеждало така, какви елементи има, какво е носил духът.“

Мартина Стефанова  разказа и за събитието "Напред в бъдещето: Отвъд центъра“, което ще се проведе във Велико Търново и е новата инициатива на Фондация “ДОМА Арт": "Инициативата представлява едно проучване на това архитектурно наследство между Велико Търново, Варна, Русе и редица други градове. Целта е да се изкара на преден план това, което имаме като архитектурно наследство: как ние го възприемаме, каква функция имат тези сгради, какво се случва в тях, има ли някаква съвременна културна част. Те могат да бъдат мултифункционални сгради. Има редица примери в цял свят за това как се съчетават няколко функции на едно място, като целта е да се запази тази обществена функция, тъй като те са със сериозно обществено значение. В рамките на тази година ние преминаваме през тези различни градове, където с различни хора: архитекти, артисти и активисти проучваме тяхното възможно бъдеще.“

"Нашата цел  е да видим кои са добрите примери и да помогнем за в бъдеще да има повече връзка между тези градове и да се случат и по-големи мащабни проекти, за да има една основа. А и да видим как във временен план можем да вдъхнем живот в тези стари сгради, а защо не и за постоянен. Така че темата за архитектурното наследство е изключително важна не само в София, но и в много други градове,“ изрази своето мнение Мартина Стефанова.

"Съвременното изкуство е това, което актуално се случва и как се работи със средата през изкуството, какви проекти, какви проблеми може да издигне. И съвременното изкуство подобно на архитектурата и градовете е нещо, което винаги е встрани, непонятно. Когато ние ги свържем, правим връзка между минало и настояще. Когато настоящето и миналото са в хармония, тогава можем да говорим за бъдещето. Факт е, че България изостава в това начинание – нямаме музеи за съвременно изкуство, нямаме музеи за модерно изкуство. Имаме огромен пропуск в културата, която включва и изкуството, която включва и архитектурата, и музиката,в която култура към днешно време, след Освобождението, има една дупка във всякакъв план. Ние не знаем стиловете в архитектурата, не знаем български модернизъм, което е уникално явление. В България ние имаме голям пропуск на всичките тези десетилетие развитие на архитектурата в световен мащаб, и българският архитектурен модернизъм наваксва всичко това, защото той е всичките стилове в едно. И този пропуск може да се навакса, и той се наваксва първо с проучване, което правим в рамките на този проект, наваксва се чрез хората, с които ние анализираме и мислим за съвременните функции, артистите, които рефлектират на това чисто като идея и как те могат да скъсят разстоянието между публиката, хората и този проблем. Това е един процес, в който първо трябва да покажем добрите примери, да ги увеличим, да започнем да разказваме повече за тях, и това е заразно. Така че може да се навакса, от нас зависи,“ заключи директорът на Фондация "ДОМА Арт“ Мартина Стефанова.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
България в еврозоната
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Близки издирват Димитър Малинов
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: