Преди месец беше въведена такса от 35 стотинки, която търговците трябва да плащат за всяка тънка полимерна торбичка с дръжки. Сумата обаче ще нараства периодично, като догодина ще бъде 45 ст., а през 2014 г. трябва да достигне 55 ст. За големите и плътни найлонови чанти такса не се предвижда, тъй като ще бъдат за многократна употреба. Дни преди да се въведат новите правила производители на найлонови пликове излязоха на протест срещу тях, защото щели да са пагубни за бизнеса им. Мотивите за опазване на околната среда обаче надделяха и кабинетът не даде заден за новата такса. Така търговците започнаха да таксуват пликчетата тип "потник".
Вчера екоминистърката увери, че идеята на мярката не е да се събират допълнителни средства или да се облагат стоки. "Единствената цел на въвеждането на екологичната такса е да намалим потреблението. В момента в България се изхвърлят над 1,2 млрд. торбички годишно, които виждаме по земята, дърветата, в реките", възмути се Караджова. Според нея с оскъпяването хората ще се откажат от "вредния навик" за пазаруване и ще преминат към платнени торби, в които да носят продуктите си. Екоминистърката дори извади от дамската си чанта зелена торба от плат, за да докаже, че не пазарува с пликчета.
"Подарък ми е и вече две години я нося, имам и една в колата", показа личен пример Караджова. Тя призова и компаниите да проявят по-голяма отговорност към природата и тази Коледа да сменят фирмените си подаръци. Вместо върху тефтери и календари да отпечатват логото си върху торбички от плат за пазаруване, предложи Караджова.
Според нея по-добър вариант в сравнение с найлоновите торбички биха били и тези от хартия.
Източник: в. "Монитор"
Още по темата (15): | |