ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Масово на българите не им пука, че сключват договори за заплата, която е много по-ниска от действителната, а уговорената сума получават "на ръка"
Автор: Екип Plovdiv24.bg 20:36 / 05.02.2025Коментари (3)4346
©
В България има много висока толерантност на населението към икономиката в сянка - при скала от 0 до 100 индексът е близо 75, като за младите хора е над 90. Това показва проучване, което беше представено пред парламентарната социална комисия от директора на Института по философия и социология към БАН професор Емилия Ченгелова, предава БНР.

Данните сочат, че работата с фиктивни договори е една от най-широко разпространените сиви практики с дял около 40 процента. 

Индексът на толерантност към икономиката в сянка сред младите хора е 91,5, а за възрастните – 54, обяви пред депутатите директорът на Института по философия и социология към БАН професор Емилия Ченгелова:

"Възрастните хора имат респект към държавността и законите, но младото поколение - там нещата са страшни. Открито казват: Ако не го спазя закона, какво ще последва?"

За практиката за договори с фиктивни клаузи или работа на договор за определена сума и допълнително необлагаемо плащане "на ръка", тя подчерта:

"Това е практиката, която заема може би 40%. И двете страни имат интерес.  Работодателят - по-малък разход за осигуровки, а работника, когато го питаме защо се съгласява на тази практика, е категоричен: Така получавам повече чисти пари".

Икономическата принуда и ниските доходи са основните причини хората да участват в икономиката в сянка.

Влияят и схващанията, че осигуровките не са важни и са високи, липсата на санкции за наеманите лица, което ги прави по-смели при нарушаването на трудовото и осигурителното законодателство, и не на последно място - нисък риск от установяването му:

"Продължават да има едни такива нагласи, че държавата може да бъде надхитрена", каза Ченгелова.

Тя лансира и редица препоръки за овладяване на икономиката в сянка, сред които - по-строги санкции, въвеждане на предмет "Основи на трудовото законодателство" в училище и най-вече да се обърне сега действащата парадигма:

"В момент тези, които са в сивия сектор, се чувстват икономически по-добре, отколкото коректните работодатели."

Основните фактори за възникване и разпространение на "икономика в сянка“ според участниците са ниският риск за установяване на нарушението, корупцията, подкопаваща доверието в институциите, търсене на работа на всяка цена, ниско заплащане в предприятията, предлагащи постоянна и законова работа, заеми, дългове, ипотеки, желание за по-високи нетни доходи, безработен член на семейството, ниски доходи на населението, неефективен контрол от страна на държавата, склонността на хората към хитруване и заобикаляне на законодателството и др.

"Явлението "пари на ръка" е разпространено в целия икономически спектър в България. Най-често се среща в търговията на едро и дребно, строителството, туризма, хотелиерството и ресторантьорството. В тези отрасли се среща както укриване на заплатата, така и укриване на работното време. Декларира се по-кратко време, но се работи повече.

"На първо място най-ощетени са работниците, защото те губят осигурителни права и данъчни привилегии. Загуби има и за работодателите. Освен че има и административно-наказателни санкции, които достигат до много големи размери, има и санкции, които достигат до 8 години лишаване от свобода."

"Работникът, който избере да приема заплата в плик, може да загуби потенциални права като обезщетения при безработица, майчинство, болнични и ще получава по-ниска пенсии.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
+3
 
 
И за какво точно да ми пука, таз държава е като разпран диван, тероитория с ограждения. Всеки месец незнайно къде потъва горе долу една трета от заплата ти и къде по точно ... За здравна каса, ... когато и да идеш на лекар, дори и по спешност, плащаш като поп. Пенсия ... пенсионните фондове са едни законни пирамиди, нищо повече. Фонд безработица, .. и какво точно разбираш оттам, ако не си съкратен и останеш без работа, три месеца получаваш някакви жълти стотинки. Не част ... цялата заплата я искам под масата, каквото съм си изработил, да си е мое. НИкаква файда няма иначе.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Природни стихии
Градският транспорт в София
В "Пирогов" спасиха живота на жена след инжектиране с ботокс
Дете, пушило вейп, почина в Плевен
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: