Математик: Чакат ни тежки дни
Презентацията на плана буди огромно притеснение в мен. Спрямо наученото от нея - чакат ни тежки дни на липса на ефективни мерки...ще видим детайлите от плана и изпълнението, като го качат, но горките медици, горките неваксинирани, горките хора с придружаващи заболявания, горките хора, които няма да получат и навременна медицинска помощ и от други заболявания...
С тези думи математикът Петър Велков коментира в профила си във Фейсбук Националния оперативен план за справяне с COVID-19, който бе представен в Министерски съвет.
"Не може интензивните легла да ви е водещ критерий, не е хуманно (меко казано) и няма никаква политика на превенция", подчерта той.
"Ниво 1 е при 50%, в момента София е около 38% (а не 60-70%, както всички знаехме), защото процентът се изчислява от някакъв потенциален максимален възможен брой интензивни легла. В София вирусът вече си вихри и ситуацията е много притеснителна. И в момента дори има истории за хора, които не могат да намерят места в болниците.
На ниво 1 не се въвеждат мерки. Нищо не се говори и за затягане на контрола.
Ниво 2 е над 60% и там също всичко остава отворено...вкл. бизнесът, каквото и да включва той...сигурно дискотеките дори...Заведенията с работно време до 22 часа е при 70% заетост", отбелязва той.
"За мен освен изборът на основен критерий интензивни лигла е притеснителна и друго.
Обясниха ни, че дори максималният потенциален капацитет на интензивните легла е обмислен как може още да бъде повдигнат...а не стига, че той може да бъде повишаван неограничено едва ли не, то от област в област могат да прехвърлят и можело да не затварят дори областта, в която е постигнат капацитета и критериите за затваряне...
Т.е. реално, ако решат политически, могат никога да не вземат адекватни мерки...За съжаление, "Омикрон" няма да им позволи, но цената ще е жестока, за пореден път...
Дано детайлите в плана, които не сме видели, както и тези, които са включени в математическите им модели, да са по-добри от презентирането (комуникацията на плана) и реализацията на плана да бъде по-добра от неговото представяне и съдържание...", посочва в заключение математикът.