Думата "мозъкоразвиващи" бие рекордите по популярност в учителските среди. "Книгите са мозъкоразвиващи!". До бляскавата мисъл достигнал зрелостник след дългото премисляне какво да напише в заключението на есето си върху стихотворението "Книгите" на Атанас Далчев, разказаха изумени преподаватели по литература.
Три нови термина може да заимства литературната критика от абитуриентите, според които Далчев е назован "дяволист", "ерузист" и "вещник".
От контекста излиза, че първите две думи са нови вариации на често срещаните в анализите диаболист и ерудит, а третата обозначава творчеството за света на предметите.
Нововъведенията в българския език не спират дотук. Задачата за резюме на текст за делфинариума във Варна провокирал един от дванайсетокласниците да нарече делфините "надарени с интелектност"
Вместо внушителна сградата на делфинариума е описана като "внушаваща" и "стъклен клуб". В откъсите за работното време на делфинариума се родил необичаен за животните глагол: "делфините разпускат всеки понеделник".
Зрелостниците показали невиждана загриженост към Атанас Далчев в последната задача на матурата. В творчеството на абитуриентите масово изниквали съвети за справяне с депресията, което направило впечатление на оценителите. От есетата на матурата учителите си записали следната препоръка: "Далчев, вместо да чете по цял ден, можеше да закуси, да почете малко, след това да излезе навън да се види с приятели."
"Далчев е много нещастен. От четене е нямал време да има любима, да се ожени, да създаде семейство и деца. Не е късно да се вземе в ръце и да оправи живота си, не да се оплаква", смятат учениците. Други заключения върху депресивните състояния са далеч по-категорични: "Далчев не трябва да се оплаква така, а да види как да излезе от депресията - с писане и четене явно не става!".
Източник: в. "Монитор"
Още по темата (13): | |